Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Robert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy Bunkra Sztuki w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji zgłoszonej przez Roberta Koniecznego / KWK Promes.

Bunkier Sztuki
Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok z lotu ptaka

Pawilon wystawowy przy krakowskich Plantach powstał w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej jako siedziba lokalnego oddziału Biura Wystaw Artystycznych. Bunkier Sztuki to jeden z bardzo nielicznych przykładów brutalizmu w Polsce, a jednocześnie jedna z niewielu nowoczesnych realizacji w kontekście historycznej zabudowy Krakowa. Rok po pięćdziesiątym jubileuszu galerii ogłoszono konkurs architektoniczny na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu, który z biegiem lat ulegał modyfikacjom - wejście do pawilonu przesłoniła kawiarnia, zmiany nie ominęły także wnętrz.

Oczyszczając bryłę ze zbędnych naleciałości [Bunkier - przyp.red] chce ponownie otworzyć się na otaczający go krajobraz miejski i zyskać szerszą perspektywę na swą niezwykłą brutalistyczną fasadę. W galeryjnej przestrzeni zamierza dalej rozwijać nowatorskie praktyki i przekraczać granice sztuki, zwiększając równocześnie komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Pragnie stanowić przyjazne wszystkim odbiorcom miejsce dialogu, wymiany poglądów, a czasem nawet zażartych polemik o pożądany kształt współczesnej kultury - deklarowano ogłaszając konkurs.

Pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 14 października 2016 roku konkursie otrzymała pracownia Roberta Koniecznego KWK Promes. Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – podkreślił Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Do konkursu zostały zakwalifikowane 33 prace. Laureatami pozostałych nagród zostali: Pracownia Architektury Głowacki Tomasz Głowacki, Wrocław (II Nagroda); Grzegorz Mączka, Marta Mączka, Kraków (III Nagroda); Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński sp.j., Kraków (I Wyróżnienie); KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. (II wyróżnienie).

Laureat nagrody głównej zostanie zaproszony do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 70 000 zł. Dokumentacja konkursu, pełne uzasadnienie Sądu Konkursowego oraz projekty dostępne są na stronie internetowej Bunkra Sztuki. Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu można oglądać do 9 listopada na wystawie plenerowej przed głównym wejściem do Galerii na krakowskich Plantach.

Bunkier Sztuki
Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok nowej przestrzeni ekspozycyjnej
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.