Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Robert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy Bunkra Sztuki w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji zgłoszonej przez Roberta Koniecznego / KWK Promes.

Bunkier Sztuki
Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok z lotu ptaka

Pawilon wystawowy przy krakowskich Plantach powstał w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej jako siedziba lokalnego oddziału Biura Wystaw Artystycznych. Bunkier Sztuki to jeden z bardzo nielicznych przykładów brutalizmu w Polsce, a jednocześnie jedna z niewielu nowoczesnych realizacji w kontekście historycznej zabudowy Krakowa. Rok po pięćdziesiątym jubileuszu galerii ogłoszono konkurs architektoniczny na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu, który z biegiem lat ulegał modyfikacjom - wejście do pawilonu przesłoniła kawiarnia, zmiany nie ominęły także wnętrz.

Oczyszczając bryłę ze zbędnych naleciałości [Bunkier - przyp.red] chce ponownie otworzyć się na otaczający go krajobraz miejski i zyskać szerszą perspektywę na swą niezwykłą brutalistyczną fasadę. W galeryjnej przestrzeni zamierza dalej rozwijać nowatorskie praktyki i przekraczać granice sztuki, zwiększając równocześnie komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Pragnie stanowić przyjazne wszystkim odbiorcom miejsce dialogu, wymiany poglądów, a czasem nawet zażartych polemik o pożądany kształt współczesnej kultury - deklarowano ogłaszając konkurs.

Pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 14 października 2016 roku konkursie otrzymała pracownia Roberta Koniecznego KWK Promes. Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – podkreślił Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Do konkursu zostały zakwalifikowane 33 prace. Laureatami pozostałych nagród zostali: Pracownia Architektury Głowacki Tomasz Głowacki, Wrocław (II Nagroda); Grzegorz Mączka, Marta Mączka, Kraków (III Nagroda); Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński sp.j., Kraków (I Wyróżnienie); KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. (II wyróżnienie).

Laureat nagrody głównej zostanie zaproszony do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 70 000 zł. Dokumentacja konkursu, pełne uzasadnienie Sądu Konkursowego oraz projekty dostępne są na stronie internetowej Bunkra Sztuki. Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu można oglądać do 9 listopada na wystawie plenerowej przed głównym wejściem do Galerii na krakowskich Plantach.

Bunkier Sztuki
Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok nowej przestrzeni ekspozycyjnej
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.