Podzamcze w Lublinie

i

Autor: Archiwum Architektury Jednym z głównych założeń koncepcji jest rekultywacja rzeki Czechówki; il. dzięki uprzejmości pracowni

Podzamcze w Lublinie

2015-07-10 13:19

Władze Lublina przygotowują się do uchwalenia planu zagospodarowania 35-hektarowego terenu w centrum miasta. Społeczną koncepcję planu opracowało biuro Stelmach i Partnerzy.

Zagospodarowanie Podzamcza budzi w Lublinie gorące emocje. Obejmuje ono bowiem rozległy obszar wokół wzgórza zamkowego, w rejonie ulic Lubartowskiej, Ruskiej i Tysiąclecia. Do II wojny światowej znajdowała się tu dzielnica żydowska z Wielką Synagogą, dziś mieści się m.in. dworzec PKS i targowisko.

W 2012 roku zorganizowano konkurs na rewitalizację Podzamcza. Wygrało biuro P.A. NOVA z Gliwic, które we współpracy z miejskimi planistami przygotowało zaprezentowany w kwietniu projekt planu zagospodarowania. Z jego rozwiązaniami nie zgadzają się lubelscy społecznicy i profesjonaliści skupieni w Forum Kultury Przestrzeni, w tym Bolesław Stelmach, którego pracownia stworzyła alternatywny projekt przeobrażeń. Ta społeczna koncepcja zakłada przede wszystkim rekultywację Czechówki, zamkniętej obecnie w betonowym kanale. Wyeksponowana rzeka pełniłaby rolę głównej atrakcji dzielnicy – z nowymi przestrzeniami publicznymi i kawiarniami zlokalizowanymi nad wodą.

Projekt koncepcyjny: 2015