Architektura MuratorProjektyPoidełka w tym roku na ulicach Warszawy [WIDEO]

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy [WIDEO]

Już niedługo zobaczymy efekty rozstrzygniętego w zeszłym roku konkursu na miejskie źródełka. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie 177 takich obiektów, które mają stanąć w różnych miejscach stolicy.

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy
Projekt poidełka

Zobacz film: Polaków pomysły na miasto

Dostępne dla mieszkańców ujęcia wody pitnej to jedna z propozycji, które pojawiały się najczęściej spośród tych składanych do budżetu partycypacyjnego.  Nowe poidełka mają zostać zamontowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy między innymi na placu Zbawiciela, placu Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu Na Rozdrożu, u zbiegu ul. Dobrej i Tamka, na bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Rynku Starego Miasta. Przetarg uwzględnia opcję rozszerzenia zamierzenia o dodatkowe 200 obiektów.

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy
Wizualizacja ustawienia źródełka przy ul. Świętokrzyskiej

O wybranym przez jury projekcie pracowni Lis-Meldner Design pisaliśmy szerzej w zeszłym roku. Jego forma ma nawiązywać do znajdujących się w korycie Wisły wież filtracyjnych, zaś zielonkawy kolor kielicha - do spatynowanej miedzi, odnoszącej się do elementów architektonicznych stolicy. Zamiarem autorów było stworzenie formy uniwersalnej, która sprawdzi się tak w miejscach zabytkowych, jak i bardziej nowoczesnym otoczeniu. "[To] model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków, (...) [zaprojektowany] w sposób umożliwiający korzystanie [z niego] zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami" - tak o finalnym projekcie budowlanym, stworzonym przez projektantów we współpracy z przedstawicielami miejskich instytucji, mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Poidełka w tym roku na ulicach Warszawy
Wizualizacja ustawienia źródełka na Placu Zbawiciela
Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Lublin chce chronić trawniki – konkurs na projekt małej architektury Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni ogłasza konkurs na projekt uniwersalnego obiektu zabezpieczającego przyuliczne skwery i trawniki przed parkującymi samochodami.
Kładka nad jeziorem – najnowszy projekt Pawła Grobelnego Najnowszy projekt Pawła Grobelnego to mała architektura na terenie prywatnego ogrodu w Wielkopolsce, w tym drewniana kładka prowadząca nad pobliskie jezioro.
Czerwona wstęga – nietypowe siedzisko w Orłowie Siedzisko, ława, a może kryjówka przed deszczem? - przed dworem w Kolibkach w gdyńskiej dzielnicy Orłowo pojawiła się wielofunkcyjna instalacja o nietypowej formie. Autorami jej projektu są Filip Kozarski i Studiomania.
Ławka+ Zaprojektowany przez pracownię Pigalopus mebel miejski stanął w pięciu lokalizacjach w Niepołomicach.
Splendor i fantazja. Rzeźba rokokowa w Rzeczypospolitej i na Śląsku Oddział Warszawski Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza 16 i 17 kwietnia na konferencję naukową poświęconą rzeźbie i małej architekturze rokokowej