Polacy zbudują najwyższy hotel z prefabrykatów na świecie!

i

Autor: Archiwum Architektury Widok na środkowy Manhattan, gdzie powstanie Modular AC Hotel Nomad; fot. dzięki uprzejmości DMDmodular

Polacy zbudują najwyższy hotel z prefabrykatów na świecie!

2018-09-12 18:06

Blisko 100-metrowy wieżowiec składający się ze 168 modułów stanie przy 6 Alei w Nowym Jorku. Poszczególne jednostki mieszczące pokoje hotelowe powstają w firmie DMDmodular pod Krakowem.

Nazwa obiektuModular AC Hotel Nomad
Adres obiektuNowy Jork, 842 Sixth Avenue
AutorzyDanny Forster & Architecture
Współpraca autorskaSkystone, Epstein, Mandy Li, DMDmodular
Inwestor842 Enterprises
Powierzchnia całkowita24000.0 m²
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019
Koszt inwestycji70 mln USD

Projekt obiektu powstał w nowojorskiej pracowni Danny Forster & Architecture, ale poszczególne moduły mieszczące hotelowe pokoje to dzieło polskiej firmy DMDmodular z siedzibą w Skawinie pod Krakowem. Budynek liczący 25 pięter i blisko 100 metrów wysokości ma być najwyższym prefabrykowanym obiektem o funkcji hotelowej na świecie. Powstanie na niewielkiej działce przy 842 Sixth Avenue w środkowej części Manhattanu. Realizacja wieżowca rozpoczęła się w styczniu 2018 roku od rozbiórki stojącego tu wcześniej budynku i ma potrwać do końca przyszłego roku. Operatorem obiektu będzie AC Hotel by Marriott.

Pierwsze cztery kondygnacje, w których usytuowane zostaną m.in. bary i restauracje będą wykonane w technologii tradycyjnej. Podobnie jak trzon komunikacji pionowej. Pozostałe 21 kondygnacji (od 5 do 25 piętra) zaplanowano w technologii modułowej. Każde z pięter liczyć ma 8 modułowych pokoi. Całkowita powierzchnia hotelu to blisko 24 tys. m2, a koszt inwestycji – ok. 70 mln dolarów. Moduły tworzone w fabryce DMDmodular wyróżniają się tym, że prefabrykacja poszczególnych elementów sięga nawet 90%, więc na placu budowy jedynym zadaniem jest zmontowanie poszczególnych segmentów i podłączenie ich do mediów.

Każdy moduł będzie w pełni urządzonym pokojem z łazienką w standardzie czterogwiazdkowym. Produkcja pokoi właśnie ruszyła i ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2019 roku. Następnie moduły wyruszą w podróż do USA. Według założeń, w szczytowym momencie realizacji powstawać będzie jedna kondygnacja hotelowa dziennie. Budownictwo modułowe to niewątpliwie przełom w sektorze hotelowym na świecie, na co wskazują ostatnie dwa lata dynamicznego wzrostu udziału tej technologii w całej branży. Ten system prefabrykacji zyskuje na coraz większej popularności i akceptacji, gdyż pozwala na istotne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Produkcja gotowych pokoi hotelowych dla 21 pięter w 21 tygodni – to tempo, w jakim nasza spółka realizuje Hotel AC by Marriott w Nowym Jorku. Dla technologii tradycyjnej taki harmonogram jest absolutnie nieosiągalny – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular. Poniżej film z realizacji prototypowych modułów.