Architektura MuratorProjektyProjekt Szpitala Bielańskiego w Warszawie

Projekt Szpitala Bielańskiego w Warszawie

Atelier Tektura przygotowało projekt modernizacji głównego gmachu szpitala i jego rozbudowy o nowy - 5-kondygnacyjny budynek. To kolejny obiekt dla służby zdrowia zaprojektowany przez tę pracownię.

Szpital Bielański
Fot.: Atelier Tektura - materiały prasowe
Szpital Bielański
AutorzyAtelier Tektura
InwestorSzpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki w Warszawie
Powierzchnia całkowita15613.3 m²
Projekt2017

Zgodnie z programem funkcjonalnym nowego obiektu powstanie między innymi oddział psychiatrii z izbą przyjęć i przychodnią, blok operacyjny, oddział położniczy i poradnia ortopedyczna. Finalnie dzięki nowemu projektowi szpital powiększy się o 101 łóżek.

Dzięki projektowi modernizacji architekci chcieli m.in. usprawnić komunikację wewnętrzną w budynku, tworząc nowe połączenie pionowe uzupełnione o dźwigi osobowe i windy przeznaczone do transportu łóżek.

Nowy obiekt o prostej formie za pomocą łącznika, przebiegającego na wszystkich kondygnacjach, połączony został z istniejącym szpitalem. Rozbudowany fragment znajduje się na tyłach kompleksu. Dzięki ulokowaniu sal pacjentów w zachodniej części nowego założenia oraz dużym przeszkleniom w elewacji uzyskano z nich atrakcyjny widok na Las Bielański.

Atelier Tektura to warszawska pracownia założona w 2007 roku przez Barbarę i Michała Kozielewskich. Działalność biura obejmuje głównie projektowanie obiektów służby zdrowia. Jednym z pierwszych budynków funkcji opieki zdrowotnej był Szpital we Wrześni. Następnie Atelier Tektura stworzyło projekty dla Szpitala gruźliczego w Otwocku, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Śląskiego Centrum Chorób w Zabrzu.

Konstelacje – projekt aranżacji placu przed wejściem do Parlamentu Europejskiego W sierpniu 2017 roku zakończyła się realizacja tymczasowego projektu powstałego w wyniku konkursu, w którym pierwsze miejsce zdobył polsko-belgijski zespół. Projekt Konstelacje miał na celu zbadanie interakcji zachodzących między różnymi użytkownikami tej przestrzeni.
Rewitalizacja warszawskiej Pragi – znamy najlepszą koncepcję Wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego Ulice Nowej Pragi zostały ogłoszone 25 września. Zwycięska pracownia WXCA otrzymała nagrodę pieniężną i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Podwarszawski Dom W Projekt domu jednorodzinnego opracowany został przez studio STOPROCENT Architekci. Naturalne ukształtowanie terenu i obszerny program użytkowy miały ważny wpływ na formę budynku.
Bez dominacji – o projekcie Centrum Edukacji Geologicznej Szczepan Wroński W kontekście spektakularnego przyrodniczego sąsiedztwa staraliśmy się uniknąć kopiowania natury. Rygorystyczne, geometryczne formy są reminiscencją antropogenicznej historii miejsca. Z drugiej strony układ obiektów miał dopełniać kształt istniejących skarp i ścian skalnych. Domyka on wnętrze kamieniołomu, tworząc naprzemienne dziedzińce otwierające się na otoczenie – pisze Szczepan Wroński, współautor budynku.
Eclipse Advantage™ Clear T Hartowane, refleksyjne szkło firmy Pilkington wykorzystane w projekcie nowej auli Uniwersytetu w Białymstoku autorstwa pracowni PW Arkon oraz Meteor Architects. Dzięki zespoleniu go z niskoemisyjnym szkłem laminowanym Optilam™ Therm S3, przeszklenia fasady uzyskały niski współczynnik przenikania ciepła Ug=1,1 W/m2K, zapewniający wysoką izolację cieplną.
Tężnie w Busku - Zdroju Konkurs na projekt zespołu tężni zorganizował urząd miasta we współpracy z kieleckim SARP-em. Zwyciężyło biuro 2pm, autorzy tegorocznego pawilonu na Expo.