Bazar Różyckiego

i

Autor: Archiwum Architektury Koncepcja zagospodarowania bazaru Różyckiego w Warszawie według projektu Aleksandry Wasilkowskiej. Do lat 30. XX wieku symbolem bazaru był kiosk z wodą sodową w kształcie wielkiego syfonu. Projekt zakłada odtworzenie pawilonu w nowej formie

Przebudowa bazaru Różyckiego w Warszawie

2014-11-19 18:27

Koncepcję nowego Różyca na podstawie konsultacji prowadzonych z kupcami i mieszkańcami Pragi opracowała Aleksandra Wasilkowska.

Bazar Różyckiego zajmuje dziś blisko 13 tys. m2, ale z tego jedynie 4 tys. należy do władz miasta, o resztę ubiegają się spadkobiercy dawnych właścicieli i ten obszar został wyłączony z opracowania (obowiązujący MPZP przewiduje tu w większości niską zabudowę usłu-ragową i zachowanie miejskich funkcji).

Według projektu Wasilkowskiej na nowym bazarze znajdzie się 60 straganów z kubistycznym zadaszeniem z miedzianej blachy i ścianami wykończonymi częściowo starymi deskami z rozebranych bud, a także plac, na którym zaplanowano otwartą kuchnię do przygotowywania posiłków i pomnik założyciela targowiska Juliana Różyckiego. Przez środek założenia, równolegle do ul. Targowej i Brzeskiej, przebiegać ma deptak, wokół którego będzie można dodatkowo rozstawić ok. 40 stoisk.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016