Architektura MuratorProjektyPrzebudowa budynków pofabrycznych w Łodzi

Przebudowa budynków pofabrycznych w Łodzi

Miejski konkurs na przebudowę dawnego zespołu fabryk włókienniczych wygrała pracownia GTarch Marka Grymina.

Przebudowa budynków fabrycznych w Łodzi
Architekci zaproponowali zróżnicowanie poziomów tarasów na dachu, by wydzielić strefy dla różnych aktywności. Wszystkie będą dostępne dla osób niepełnosprawnych za pomocą pochylni i podnośników; il. dzięki uprzejmości pracowni

Pomysł, by wyremontować zabytkowy kompleks przy ul. Sienkiewicza, a na dachach obiektów urządzić ogród z tarasami widokowymi i kawiarnią zwyciężył w ubiegłorocznej edycji łódzkiego budżetu partycypacyjnego. W kwietniu urząd miasta zorganizował konkurs na projekt przebudowy. Zadaniem uczestników była też adaptacja wnętrz na funkcje usługowe dla firm działających w tzw. branży kreatywnej i zagospodarowanie dziedzińca między obiektami.

Zwycięska praca zakłada minimalną ingerencję w historyczną tkankę. Przestrzenie wewnętrzne mają być kształtowane w sposób elastyczny za pomocą mobilnych ścian systemowych, a stalowa konstrukcja umożliwiająca budowę tarasów zostanie oparta na murach obwodowych ostatniej kondygnacji, bez dociążania słupów i stropów. W ramach inwestycji przewidziano też realizację dwóch zewnętrznych wind. Powierzchnia użytkowa zespołu wyniesie ponad 4500 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.