Architektura MuratorProjektyPrzebudowa hali MPO na siedzibę Nowego Teatru

Przebudowa hali MPO na siedzibę Nowego Teatru

Projekt przebudowy powstał w pracowni Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Autorami projektów wnętrz są scenografka Małgorzata Szczęśniak oraz Łukasz Kwietniewski. Prace nad modernizacją zabytkowej hali oraz zagospodarowaniem jej otoczenia mają zakończyć się jesienią przyszłego roku.

Przebudowa Nowego Teatru w Warszawie
Wizualizacja hali

Ruszyły prace nad przekształceniem hali MPO przy ul. Madalińskiego w Warszawie na siedzibę Nowego Teatru. Miejsce to ma w przyszłości stać się nowym kulturalnym centrum, w którym teatr połączony będzie z innymi dziedzinami. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Autorami projektu wnętrz są scenografka Małgorzata Szczęśniak, autorka przestrzeni we wszystkich spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz Łukasz Kwietniewski.

Hala o powierzchni ok. 2800 m2 pozostanie niezmieniona pod względem formy architektonicznej. Wewnątrz zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów. Orócz sceny, znajdzie się tu także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego i technicznego z magazynem oraz obszerne foyer.

Tereny wokół teatru będą miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne. Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej. Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter – poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym. Pas obwodowy ma w swoim założeniu przypominać ekoton (tj. ekosystem będący strefą przejściową pomiędzy dwoma ekosystemami), łączący funkcje teatru i otaczającego go miasta. Przenikanie się tych funkcji będzie formować ożywcze dla przestrzeni publicznej miękkie krawędzie.

Inwestycja Budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr dofinansowana jest w kwocie 19 115 511 złotych z funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (środki pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w ramach programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa narodowego) oraz środków krajowych i budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Prawie jedenaście milionów złotych (10,9 mln zł), które Centrum Kultury Nowy Teatr otrzymało od miasta, to około 40% całego budżetu. Pieniądze te pozwolą na wyremontowanie sali teatralnej, sali prób i foyer.

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.