Architektura MuratorProjektyPrzebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa według Demiurg Project

Przebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa według Demiurg Project

Poznańska pracownia Demiurg Project przygotowała koncepcję rozbudowy Urzędu Miasta Józefowa. Autorzy zaproponowali współczesne detale inspirowane tak zwanym świdermajerem, charakterystycznym dla architektury tej okolicy.

Przebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa według Demiurg  Project
Przebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa, proj. Demiurg Project

Urząd Miasta Józefowa, mieszczący się w dość nieciekawym, dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Wyszyńskiego w samym centrum miejscowości, w najbliższym czasie czeka modernizacja. Na zlecenie magistratu poznańska biuro Demiurg opracowało projekt przebudowy i rozbudowy obiektu. Według koncepcji nowe skrzydło powstanie w miejscu rozebranej przybudówki. Obie części, ułożone na planie litery „L”, połączone będą klatką schodową, w której przewidziano m.in. windę dla osób z niepełnosprawnościami. Architekci zachowali charakterystyczną bryłę, z nadwieszeniem piętra i spadzistym dachem, oraz rytmiczne podziały elewacji, ale zaproponowali współczesne detale inspirowane tak zwanym świdermajerem, powszechnie występującym na całej linii otwockiej.

- Drewniane świdermajery to znak rozpoznawczy okolicznej architektury. Stąd pomysł, aby wprowadzić elementy tego stylu do projektu przebudowy Urzędu Miasta Józefowa – tłumaczy Inga Rolek, główny architekt w pracowni Demiurg Project. - Zaproponowaliśmy panele elewacyjne nawiązujące do tradycyjnych zdobień, a wejścia do budynku zostały uzupełnione o zadaszenia, tworząc w ten sposób nowoczesną interpretację tradycyjnej werandy – dodaje.

Na wyższej kondygnacji przewidziano panele z blachy perforowanej, na niższej – płyty włóknocementowe. Panele są ruchome, co daje możliwość regulacji natężenia światła docierającego do pomieszczeń biurowych – wyjaśnia architektka. Kubatura istniejącego obiektu wynosi ok. 7500 m³. Po rozbudowie zwiększy się do 9936 m³.

Tagi:
Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Kulturoteka w Falenicy W ramach programu Warszawskich Centrów Lokalnych do 2018 roku w dzielnicy Wawer powstaną trzy nowe biblioteki. Jedną z nich zaprojektowała pracownia Archicon Szczesiuk & Wilczek.
Betonowy świdermajer. Nowa siedziba starostwa powiatowego w Otwocku pod Warszawą Nowa siedziba starostawa w Otwocku ma pomieścić rozproszone dotąd po mieście oddziały urzędu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Dom jednorodzinny w Aninie Uzupełnienie elewacji stanowią osłony nawiązujące do ażurowych detali charakterystycznych dla stylu świdermajer (autorzy: Szcześniak Denier Architekci Sp. z o.o.).