PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego – modułowa strefa spotkań w Twoim mieście!
W ramach programuLECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalnyprojekt wielofunkcyjnej strefy aktywizującej lokalne społeczności. O tym, gdzie obiekty zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy!
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 1
LECHSTARTER to ogólnopolski program grantowy organizowany przez markę Lech Premium we współpracy z łódzką fundacją Urban Forms. W ramach przedsięwzięcia realizowane są oddolne inicjatywy, których celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych, integracja lokalnych społeczności bądź tworzenie nowych miejsc i atrakcji dla mieszkańców. Od 2016 roku dzięki konkursowi udało się zrealizować kilkadziesiąt tego typu inicjatyw, w tym wielokrotnie opisywany na naszych łamach Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie.
W tym roku program LECHSTARTER zmienia nieco formułę. Zamiast głosować na konkretne pomysły różnych organizacji i stowarzyszeń, będzie można wybrać lokalizacje, w których powstaną modułowe strefy spotkań projektu pracowni SZCZ Jakuba Szczęsnego. To stalowa konstrukcja przekryta charakterystycznym zadaszeniemzapewniającym ochronę przed słońcem czy deszczem, dla której architekt zaproponował różne scenariusze. PRZESTRZEŃ ma być nie tylko miejscem wypoczynku. Ma inspirować mieszkańców do działania, prowokować do organizowania różnego rodzaju wydarzeń, jak wystawy, seanse kina letniego czy po prostu spotkania ze znajomymi – czytamy w informacji prasowej.
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 1
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 2
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 2
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 3
PRZESTRZEŃ Jakuba Szczęsnego, wariant 3
Implant to niecodzienne centrum wielofunkcyjne powstające na warszawskiej Woli. Ze względu na czasowy charakter najmu działki inwestorzy postanowili zbudować obiekt ze 168 kontenerów, które można będzie rozebrać i przenieść. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Jakub Szczęsny z pracowi SZCZ.
W ramach programu LECHSTARTER biuro SZCZ Jakuba Szczęsnego opracowało uniwersalny projekt wielofunkcyjnej strefy mającej aktywizować lokalne społeczności. Obiekty stanęły w tym roku w trzech polskich miastach: w Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.
Kisho Kurokawa, Norman Foster, Bjarke Ingels. Do nazwisk słynnych architektów tworzących nową stolicę Kazachstanu możemy teraz dodać polskie. Jakub Szczęsny zaprojektował w Astanie to, czego mieszkańcom najbardziej brakuje – wielofunkcyjną przestrzeń, którą lokalna społeczność może wykorzystywać według uznania.
Znany z projektów architektury eksperymentalnej Jakub Szczęsny tym razem stawia na modne formy znane z modernistycznych willi. Jego najnowsza realizacja luksusową rezydencją będzie jednak tylko z nazwy. W rzeczywistości projekt ma zwrócić uwagę na sytuację Rawy w Katowicach.
Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.
Od 10 lutego na tarasach na wschód od Zamku Ujazdowskiego w Warszawie będzie można oglądać nietypową instalację. „Coal Heart Mother” to koksownik w formie gotyckiej kapliczki, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego dla Festiwalu Gorzkie Żale.