Architektura MuratorProjektyNowa przystań w Warszawie

Nowa przystań w Warszawie

W ramach rewitalizacji nabrzeży Wisły przy Cyplu Czerniakowskim stanie nowy ośrodek sportów wodnych. Kompleks zaprojektowało biuro Tomcat Arch Design.

Przystań w Warszawie
Architekci nie chcieli ingerować zbytnio w naturalny krajobraz, dlatego zaproponowali zabudowę wkomponowaną w istniejący starodrzew.

Warszawscy urbaniści od dawna domagali się uczytelnienia osi stanisławowskiej. Widok XVIII-wiecznego założenia z tarasu Zamku Ujazdowskiego zakłócały m.in. drewniane baraki przy ul. Czerniakowskiej, które powstały dla budowniczych tzw. błękitnego wieżowca na pl. Bankowym, a przez ostatnie 20 lat zajmowane były przez straż miejską. Władze miasta planują teraz baraki rozebrać, a z pozyskanych w ten sposób materiałów między ulicą Zaruskiego, wałem wiślanym i klubem sportowym DeSki (proj. Bulanda, Mucha Architekci, „A-m” 07/11) zbudować drewniany kompleks, w którym swoje siedziby będą miały organizacje działające na rzecz popularyzacji turystyki wodnej. Projekt zleciły pracowni Tomcat Arch Design, która w 2010 roku wygrała konkurs na koncepcję zagospodarowania terenów Portu i Cypla Czerniakowskiego.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Tagi:
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.