Architektura MuratorProjektyRezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci

Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci

W samym centrum Lublina, między ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, planowany jest zupełnie nowy kwartał. Zespół, pod nazwą Rezydencja Ogród Saski, zaprojektowała warszawska pracownia MTA Architekci.

Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci
Rezydencja Ogród Saski w Lublinie, proj. MTA Architekci
Rezydencja Ogród Saski Lublin, kwartał ul. Wieniawska, Jasna, Ewangelicka oraz Jana Karskiego
AutorzyMTA Architekci
Generalny wykonawcaMota-Engil Central Europe
InwestorMota-Engil Real Estate Management
Powierzchnia użytkowa16000.0 m²
Data realizacji (koniec)2024

Na zlecenie firmy Mota-Engil Real Estate Management pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego opracowała projekt wielofunkcyjnej zabudowy w samym centrum Lublina. Nowy kwartał powstać ma pomiędzy ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, kilkadziesiąt metrów od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia oraz Ogrodu Saskiego, dlatego inwestycję nazwano Rezydencją Ogród Saski.

W pierwszym etapie przewidziano dwa budynki, dziewięcio- i dziesięciokondygnacyjny, o łącznej powierzchni ponad 30 tys. m². W czterech częściach połączonych garażami podziemnymi znajdzie się 325 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni, a także 7 lokali usługowych. Cały zespół składać się będzie z ośmiu obiektów, 500 mieszkań oraz kilkunastu lokali usługowych. Zagospodarowanie terenu obejmie budowę zielonego dziedzińca wraz z pasażem oraz placem miejskim.

Zaproponowana architektura w sposób szczególny odnosi się do istniejącego otoczenia zarówno od strony formalnej, jak i w odniesieniu do istniejących w okolicy rozwiązań urbanistycznych. Ze względu skalę założenia jedną z kluczowych decyzji projektowych było otwarcie całego obszaru i włączenie go w strukturę istniejących ulic, przejść i pasaży. Docelowo całość stanowić ma aktywne i tętniące życiem miejsce, przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i przechodniom – mówi Mateusz Tański.

Elewacje obiektów zaprojektowano jako współczesną kontynuację podziałów i rozwiązań znajdujących się w sąsiednich kamienicach. Jak tłumaczy architekt, inspiracją były pilastry, gzymsy, nadwieszone balkony, poziome i pionowe rytmy elewacji. Ponieważ teren inwestycji objęty jest ochroną, wszystkie prace wymagają uzgodnień z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie. Ten wydał już pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych oraz rozbiórkę istniejących tu pawilonów handlowych. Realizacja Rezydencji Ogród Saski planowana jest na lata 2022-2024.

Rezydencja Ogród Saski w Lublinie: nowy projekt MTA Architekci
Rezydencja Ogród Saski w Lublinie, proj. MTA Architekci

 

Tagi:
Morwowa Tower w Lublinie Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja budynku Morwowa Tower w Lublinie. Projekt 18-kondygnacyjnej wieży opracowały wspólnie biura z Polski i Chin, w tym lokalne studio Kożuchowski Architekci i MAG Architekci z Warszawy.
WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Lublin: alternatywne opowieści o mieście Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.
Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Portu Lotniczego Lublin w Świdniku według projektu pracowni ARÉ. Powierzchnia obiektu zwiększy się o prawie 2,2 tys. m2.