Grupa 5 Architekci opracowała projekt rozbudowy i modernizacji zabytkowego hotelu przy Bulwarach Słowackiego.
Projekt rozbudowy powstał po długotrwałych konsultacjach z konserwatorem zabytków w oparciu o archiwalne rysunki autora hotelu, Zygmunta Ostafina (1886-1964)
Fot.:
serwis prasowy
Budynek wzniesiono w 1927 roku według projektu Zygmunta Ostafina, autora m.in. Sanatorium Nauczycielskiego na Ciągłówce. Przed wojną był to jeden z najbardziej reprezentacyjnych hoteli w Zakopanem. Po 1945 roku upaństwowiony, służył jako ośrodek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Przez ostatnich kilka lat obiekt stał jednak zamknięty i niszczał. Teraz jego operatorem będzie marka Four Points by Sheraton, należąca do Starwood Hotels and Resorts. Poprzedzona długimi konsultacjami z konserwatorem inwestycja zakłada rozbudowę historycznej bryły w oparciu o archiwalne rysunki Ostafina. W zmodernizowanym gmachu i dostawionych do niego skrzydłach znajdzie się w sumie 97 pokoi, część restauracyjna oraz centrum fitness z basenem. Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 11,5 tys. m2.
Projekty Karpiel Steindel Architektura to połączenie współczesnego spojrzenia na architekturę z uznaniem dla lokalnej tradycji. Najnowsza realizacja – The Boats – również wpisuje się w charakter działań pracowni.
Historyczny ośrodek Rewita w Kościelisku czeka przebudowa. Pracownie JAZ+ i MOJO architekci zwyciężyły w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy dawnego sanatorium Dłuskich.
Według koncepcji Urba Architects rozbudowany zostanie dworzec PKP, ale modernizacja czeka też centrum przesiadkowe przy stacji kolejki na Kasprowy Wierch.
Rozpoczęła się długo oczekiwana realizacja wielofunkcyjnego centrum komunikacyjnego w Zakopanem. W ramach przedsięwzięcia otoczenie dworca kolejowego ulegnie diametralnej przemianie. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu wraz z elementami małej architektury. Zwyciężyła praca młodych architektów Tomasza Galicy i Anny Muras.
Wkrótce rozpocznie się realizacja wielofunkcyjnego centrum komunikacyjnego w Zakopanem według projektu krakowskiej pracowni Urba Architects. W ramach inwestycji wyremontowany i rozbudowany zostanie dawny dworzec PKP, ale gruntowna modernizacja czeka też centrum przesiadkowe przy dolnej stacji kolejowej na Kasprowy Wierch.
Zawsze chciałem, żeby Zakopane wyglądało po góralsku. Nowocześnie, ale po góralsku. Ilekroć przychodzi moment, że wydaje się, że już tak będzie, nagle komuś coś we łbie się przewraca i w planie zagospodarowania dopuszcza się rzeczy, które w ogóle nie powinny tu powstać. O zmieniającym się Zakopanem i współczesnym projektowaniu „po góralsku” nie tylko na Podhalu opowiadają Tomaszowi Żylskiemu dwaj architekci – Janowie Karpiele-Bułecki senior i junior.