Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Zwycięską koncepcję nowego muzealnego skrzydła opracowało studio Nizio Design International, autorzy prezentowanej tu od 2006 roku ekspozycji.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego
Od strony ul. Towarowej powstanie podłużny pawilon z zielonym, dostępnym dla zwiedzających dachem o łagodnym spadku

O rozbudowie Muzeum Powstania o strefę wejściową od strony ul. Towarowej mówiło się od dawna. Zapowiedź zmian stanowił już zresztą pawilon Pokój na lato, zrealizowany tu po raz pierwszy w 2015 roku. Konkurs na projekt nowego skrzydła wraz z zagospodarowaniem terenu dyrekcja placówki we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowała ostatecznie dopiero w ubiegłym roku. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Mirosława Nizia. Autorzy zaproponowali podłużny pawilon z zielonym, dostępnym dla zwiedzających dachem o łagodnym spadku. We wnętrzu obiektu przewidzieli m.in. punkt informacyjny, sklepik, bramki kontroli bezpieczeństwa, kasy, a dalej szerokie schody i windy, wiodące do podziemnego łącznika, którym goście dostaną się na wystawę w głównym budynku muzealnym. W pawilonie znajdą się też pomieszczenia służące edukacji oraz restauracja. Istniejący na terenie muzeum Mur Pamięci pozostanie niezmieniony od strony zachodniej, gdzie umieszczone są pamiątkowe inskrypcje. Od strony wschodniej wzdłuż niego powstanie nowy, tej samej wysokości i długości. Warto przypomnieć, że w 2003 roku pracownia Mirosława Nizia wygrała konkurs na projekt ekspozycji stałej w tworzonym wówczas Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstał on we współpracy z Jarosławem Kłaputem oraz Dariuszem Kunowskim. Była to pierwsza tego rodzaju multimedialna i interaktywna wystawa narracyjna w Polsce.

Rozpoczęcie realizacji: 2020

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego
Na kondygnacji -1 przewidziano przestrzeń edukacyjną wraz z audytorium na 300 osób oraz łącznik prowadzący na wystawę stałą, na -2 znajdą się pomieszczenia techniczne
Tagi:
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.