Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Zwycięską koncepcję nowego muzealnego skrzydła opracowało studio Nizio Design International, autorzy prezentowanej tu od 2006 roku ekspozycji.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego
Od strony ul. Towarowej powstanie podłużny pawilon z zielonym, dostępnym dla zwiedzających dachem o łagodnym spadku

O rozbudowie Muzeum Powstania o strefę wejściową od strony ul. Towarowej mówiło się od dawna. Zapowiedź zmian stanowił już zresztą pawilon Pokój na lato, zrealizowany tu po raz pierwszy w 2015 roku. Konkurs na projekt nowego skrzydła wraz z zagospodarowaniem terenu dyrekcja placówki we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowała ostatecznie dopiero w ubiegłym roku. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Mirosława Nizia. Autorzy zaproponowali podłużny pawilon z zielonym, dostępnym dla zwiedzających dachem o łagodnym spadku. We wnętrzu obiektu przewidzieli m.in. punkt informacyjny, sklepik, bramki kontroli bezpieczeństwa, kasy, a dalej szerokie schody i windy, wiodące do podziemnego łącznika, którym goście dostaną się na wystawę w głównym budynku muzealnym. W pawilonie znajdą się też pomieszczenia służące edukacji oraz restauracja. Istniejący na terenie muzeum Mur Pamięci pozostanie niezmieniony od strony zachodniej, gdzie umieszczone są pamiątkowe inskrypcje. Od strony wschodniej wzdłuż niego powstanie nowy, tej samej wysokości i długości. Warto przypomnieć, że w 2003 roku pracownia Mirosława Nizia wygrała konkurs na projekt ekspozycji stałej w tworzonym wówczas Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstał on we współpracy z Jarosławem Kłaputem oraz Dariuszem Kunowskim. Była to pierwsza tego rodzaju multimedialna i interaktywna wystawa narracyjna w Polsce.

Rozpoczęcie realizacji: 2020

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego
Na kondygnacji -1 przewidziano przestrzeń edukacyjną wraz z audytorium na 300 osób oraz łącznik prowadzący na wystawę stałą, na -2 znajdą się pomieszczenia techniczne
Tagi:
Warszawa z nowymi zasadami współpracy z deweloperami Od teraz deweloperzy budujący osiedla, biurowce czy sklepy w Warszawie będą partycypować finansowo w przebudowie układu drogowego wokół swojej inwestycji adekwatnie to tego, jaki wpływ będzie ona miała na funkcjonowanie miasta. Nowe reguły przestaną też promować dojazdy do centrum samochodem.
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.