Architektura MuratorProjektyRozbudowa Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Utrechcie

Rozbudowa Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Utrechcie

Pracownia Schmidt Hammer Lassen Architects, wchodząca w skład konsorcjum SPARK, zaprojektuje nowy budynek  Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Utrechcie. Obiekt zaoferuje przestrzeń dla 6,5 tysiąca studentów, pracowników i odwiedzających, pomieści też siedem instytutów.

Schmidt Hammer Lassen Architects_Utrecht University College_street view (Copy)

W budynku znajdą się dwa duże audytoria z miejscami dla około 200 osób, dwa mniejsze audytoria, studia telewizyjne i radiowe, centrum wiedzy, sale wykładowe, kawiarnię i bary, a także parking dla 1200 rowerów. Pomiędzy nowoprojektowanym obiektem, a sąsiednim akademikiem powstanie wewnętrzny dziedziniec. Siedziba Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Utrechcie powstanie jako domknięcie tzw. planu Kashab - szerokiego pasa terenu o bardzo gęstej i niskiej zabudowie.

Zaprojektowaliśmy mocny i czytelny szczyt, który stanowi zakończenie obszaru ujętego w ‘planie Kasbah’. Budynek otwiera się na przyległe obiekty kompozycją zielonych tarasów. Spójność z otaczającym kampusem zapewniono dzięki wykorzystaniu podobnej posadzki na zewnątrz i na parterze, który pełni funkcję otwartego placu z kawiarniami, centrum konferencyjnym, amfiteatrem i salami wykładowymi – wyjaśnia Krisian Ahlmark, Senior Partner w pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Fasada zostanie wyłożona lekko wklęsłymi lub wypukłymi panelami anodyzowanego aluminium w siedmiu ciepłych odcieniach, spośród których każdy odpowiada innemu instytutowi. Główne funkcje publiczne zlokalizowano na parterze, a instytuty rozlokowano na siedmiu kolejnych piętrach. Większość z nich posiada dostęp do przestrzeni na zewnątrz – tarasów i zielonych dachów, które będą wykorzystywane zarówno do celów naukowych, jak i rekreacyjnych. Instytuty połączono spektakularnym atrium, które stanowi serce całego założenia.

Staraliśmy się stworzyć miejsce sprzyjające przypadkowym spotkaniom. Atrium to logistyczne centrum, w którym przepływ studentów odbywa się za pośrednictwem kalejdoskopowych schodów, mostów i wind. W ten sposób atrium staje się miejscem spotkań, gdzie przecinają się ścieżki studentów, zapewniającym wgląd w pracę instytutów – dodaje Ahlmark.

Planowany termin realizacji: 2017.

Tagi:
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Holandia: miasta w obliczu zmian klimatycznych Od połowy XX wieku działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Miejscami, w których występuje kumulacja ludności, a tym samym źródeł emisji dwutlenku węgla są miasta. Dlatego ich rola w ochronie klimatu jest kluczowa.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Organizatorzy życia Wystawa Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design pokazuje, w jaki sposób idee słynnej holenderskiej grupy De Stijl kształtowały polską awangardę międzywojnia. Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało ją w ramach tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce.
Dom szyty na miarę - Casa Kwantes pod Rotterdamem Casa Kwantes to budynek, w którym pracownia MVRDV w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formą. To co od strony ulicy sprawia wrażenie prostopadłościennej kostki, od strony ogrodu miękko faluje, by stworzyć przestrzeń dla serca ogrodu i całego założenia - starego drzewa oliwnego.