Rusza budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

i

Autor: Archiwum Architektury Kompleks muzealno-edukacyjny, dzięki uprzejmości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Rusza budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

2016-11-10 13:59

9 listopada odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Projekt na podstawie koncepcji architektonicznej Radosława Kacprzaka i Krzysztofa Jaraczewskiego opracowało biuro PIG Architekci.

Nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu zostanie udostępniony zwiedzającym w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego skład wejdzie część historyczna, obejmująca tzw. Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dar żołnierzy dla ich wodza oraz willa Bzów – dawna adiutantura, a także zupełnie nowy budynek z wystawą narracyjną według konkursowego projektu konsorcjum firm: Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image. W ramach inwestycji przeprowadzona zostanie też modernizacja obiektów zabytkowych i rewaloryzacja zieleni na terenie założenia.

Koncepcja kompleksu muzealnego oparta jest na dwóch filarach muzeum: dworku Milusin oraz nowym budynku muzeum z nowoczesną przestrzenią wystawową. Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikalną atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego muzeum zostanie ukryta pod ziemią, a część naziemna będzie wtopiona w zieleń – tłumaczy współautor koncepcji, a zarazem dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski. Powierzchnia użytkowa nowego budynku wyniesie ok. 5 tys. m2. W części podziemnej, oprócz wystawy stałej, znajdzie się strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne. Nad ziemią powstaną dwie połączone ze sobą bryły o wysokości 12 m, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, strefę obsługi gości, restaurację oraz część biurową.

Cały kompleks muzealny ma się stać rodzajem „parku kulturowego”, o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Projektowany przekaz narracyjny, związany nie tylko z biograficzną wystawą stałą, rozpisany jest na całą sekwencję elementów i wrażeń, wynikającą ze ścieżki zwiedzania. Składają się na nią: droga do muzeum przez teren tzw. enklawy historycznej miasta Sulejówek, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z historią innych słynnych mieszkańców miasta, polityków II RP; ścieżka przez park Muzeum, pozwalająca poczuć niezwykły klimat zielonego letniska Sulejówek; przestrzenie wewnątrz muzeum wraz z wystawą stałą, dające możliwość zapoznania się z życiem i dokonaniami Józefa Piłsudskiego, a także droga przez historyczny ogród Piłsudskich połączona z wejściem do dworku Milusin, gdzie żył i pracował Marszałek, pozwalająca przenieść się do świata sprzed lat i poczuć niezwykły genius loci tego miejsca – czytamy w opisie.

W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Sulejówku zaplanowano całodniowy festyn, podczas którego będzie można m.in. zobaczyć prezentację filmu i wizualizacji 3D przyszłego budynku. Natomiast 13 listopada o godz. 12.00 w pobliskiej Podkowie Leśnej w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich odbędzie się specjalne spotkanie z autorami projektu. Wezmą w nim udział Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum, architekt i wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego oraz architekci Michał Lah, Jan Sukiennik i Radosław Kacprzak.