Architektura MuratorProjektyRusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci

Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na realizację nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci. Budynek o przeszklonych elewacjach i charakterystycznym zadaszeniu wspartym na cienkich słupach zastąpi dotychczasowy obiekt z lat 60. XX wieku.

Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci
Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie, proj. TBi Architekci
Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie
AutorzyTBi Architekci
Generalny wykonawcaAlstal Bydgoszcz
InwestorPolskie Koleje Państwowe S.A.
Powierzchnia użytkowa1773.0 m²
Kubatura10992.0 m³
Data realizacji (koniec)2024
Koszt inwestycji44 mln PLN

Jak zapowiada PKP S.A., nowy dworzec w Koszalinie będzie jednym z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Za jego projekt odpowiada gdańska pracownia TBi Architekci. Autorzy zaproponowali budynek w formie dwóch przeszklonych pawilonów przekrytych wspólnym, częściowo ażurowym zadaszeniem wspartym na cienkich słupach. Uwagę zwraca charakterystyczny trójkątny wzór na podsufitce. Podobną formę będą miały betonowe siedziska w centralnie usytuowanym przejściu między placem dworcowym a peronami. Tu, za szklanymi elewacjami wyeksponowane zostaną też oryginalne sgraffita z 1962 roku, znajdujące się obecnie w głównej hali koszalińskiego dworca.

Duże zmiany w centrum Koszalina

Nowy dworzec w Koszalinie będzie się składał z części pasażerskiej i handlowej. W tej pierwszej, zlokalizowanej od północy, przewidziano hol kasowy, poczekalnię i pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych, w drugiej znajdzie się siedem lokali usługowych, toalety i siedziba Straży Ochrony Kolei. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1,7 tys. m². Wnętrze budynku wykończone będzie betonową okładziną w kolorze popielatym, korespondującą z jasnym lastryko na posadzce. Podwieszany, rastrowy sufit „poprzecinano” z kolei prostymi i nieregularnie rozmieszczonymi oprawami w formie linii świetlnych.

Obiekt będzie oczywiście dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano też rozwiązania energooszczędne, jak panele fotowoltaiczne wkomponowane w konstrukcję zadaszenia czy system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS. Zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. Wyburzone zostaną istniejące garaże, a plac przed obiektem zyska nową nawierzchnię i meble miejskie.

Nowy dworzec w Koszalnie: kiedy realizacja

Zanim ruszą prace przy budowie nowego dworca w Koszalinie, wykonawca musi rozebrać dotychczasowy budynek i przenieść obsługę podróżnych do obiektu tymczasowego.  Według wstępnego harmonogramu otwarcia nowego dworca w Koszalinie dla podróżnych nastąpi pod koniec 2024 roku. Całkowity koszt inwestycji to ok. 44 mln zł.

Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci
Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie, proj. TBi Architekci
Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci
Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie, proj. TBi Architekci
Rusza budowa nowego dworca w Koszalinie według projektu pracowni TBi Architekci
Nowy dworzec kolejowy w Koszalinie, proj. TBi Architekci
Przebudowa dworca Łódź Kaliska według An Archi Group Jeszcze w tym roku rozpocznie się gruntowna przebudowa dworca Łódź Kaliska według projektu biura An Archi Group. Obiekt zyska zupełnie nową formę i elewacje z oksydowanej miedzi.
Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Dworzec w Cieszynie z tytułem Dworca Roku 2022! Jak udało się uratować stację i stworzyć nowoczesny węzeł przesiadkowy Tytuł „Dworca Roku 2022” przyznany centrum przesiadkowemu w Cieszynie to ukoronowanie wielu starań i wysiłków mających na celu poprawę dostępności transportu zbiorowego w tym mieście. To również wyróżnienie dla wielkiej, zbiorowej pracy, która pozwoliła po wieloletniej zapaści stworzyć nad Olzą nowoczesne miejsce obsługi podróżnych.
Rozpoczęło się głosowanie na Dworzec Roku 2022 Trwa najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2022”. Do końca października można oddawać głosy na swoje ulubione dworce.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.
Znamy nowy projekt dworca Olsztyn Główny. Modernistyczny budynek z 1971 roku zostanie wyburzony Nie udało się obronić przed rozbiórką olsztyńskiego Dworca Głównego. Modernistyczny obiekt autorstwa Zygmunta Kłopockiego z zespołem musi ustąpić miejsca nowemu, według projektu pracowni TPF z Warszawy.