Architektura MuratorProjektySala koncertowa w Rybniku

Sala koncertowa w Rybniku

Koszalińska pracownia HS99 zwyciężyła konkurs na projekt rozbudowy szkoły muzycznej w Rybniku. Nowy budynek pomieści salę koncertową dla 300 osób, trzykondygnacyjne foyer oraz wyodrębnioną strefę edukacyjno-pomocniczą.

Sala koncertowa w Rybniku
I nagroda, projekt: HS99. Zespół: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski Wspólpraca (projekt konkursowy): Konrad Garbowski, Oliwia Stachowska, Adam Kulesza, Wojciech Słupczyński, Jacek Moczała

Dzięki wycofaniu nowego skrzydła szkoły w głąb działki powstały dwa place: pierwszy – otwarty i nie ogrodzony plac publiczny, oraz drugi – wewnętrzny, ogrodzony plac rekreacyjny. Planowany budynek ma trzy kondygnacje nadziemne i mieści dwie wyraźnie wyodrębnione strefy: koncertową z foyer i edukacyjno-pomocniczą. Na elewacjach zastosowano żelbetowe prefabrykaty z barwionego betonu. Ich wklęsły kształt powtarza negatywowo motyw elementów zastosowanych wewnątrz sali koncertowej, którą zaprojektowano w klasycznym typie "shoe box".

Jury doceniło pracę za przejrzystość, prostotę i czystość przyjętych rozwiązań urbanistycznych i funkcjonalno-przestrzennych. Skromność formy projektowanego budynku dobrze wpisuje się w kontekst miejsca nie konkurując jednocześnie z dominantą Bazyliki i istniejącym budynkiem PSM. Subtelna forma powtarzalnych, prefabrykowanych elementów elewacji wytworzy na jej powierzchni swego rodzaju grę cieni i zapewni różnorodność odbioru budynku w zależności od pory dnia i kąta padania światła. Rozwiązania sali koncertowej a także funkcjonalne połączenie projektowanego obiektu z istniejącym uznano za prawidłowe.

II nagrodę przyznano pracowni Gowin & Siuta z Krakowa, a trzecią PIW-PAW Architekci z Gdańska. Dwa równorzędne wyróżnienia honorowe otrzymały pracownie: Biuro Architektoniczne Moska i Rachuba oraz Jakub Magoń "Pracownia Architektoniczna".

Tagi:
Apartamenty Boulevard w Ustroniu Morskim Architekci podzielili ciąg zabudowy na segmenty, dzięki czemu obiekty znajdujące się w drugiej linii zachowały widok na morze. Rozdrobniona struktura zespołu sprzyja też ochronie klifu, wzmacnia go regularnie rozmieszczonymi palami. O nowej realizacji HS99 pisze Monika Arczyńska.
Zawód Architekt: Piotr Śmierzewski Bierzemy udział w wielu konkursach i to w ich wyniku powstały nasze najlepsze realizacje. Ale to nie jedyna korzyść z konkursów – to też świetne ćwiczenie dla całego zespołu - mówi Piotr Śmierzewski z pracowni HS99 w rozmowie z Urszulą Bieniecką.
Dom H13 w Lubiatowie projektu HS99 Dla architektów zaprojektowanie tego domu było zleceniem marzeń: znakomicie położona działka z widokiem na wzgórza i jezioro oraz klient z odpowiednim budżetem i preferencjami estetycznymi.
Blok mieszkalny w Koszalinie Budynki realizowane przez architektów z biura HS99 w ich rodzinnym mieście są na wskroś lokalne, ale niepozbawione pewnej modernistycznej zadziorności. Choć wpisane w otoczenie, pozostają widoczne i charakterystyczne – pisze Marek Sietnicki.
OSSA 2013. Podsumowanie studenckich warsztatów Relacja ze studenckich warsztatów OSSA 2013 ukazała się w styczniowym numerze miesięcznika „Architektura-murator” (nr 1/2014). Przedstawiamy filmową dokumentację warsztatów
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Realizacja pracowni architektonicznej HS99 W numerze 10 / 2012 „Architektury-murator” o Bibliotece w katowicach projektu pracowni HS99 piszą m.in. Krzysztof Mycielski, Ryszard Nakonieczny, Piotr Śmierzewski, Jan Filipkowski...