Architektura MuratorProjektySchronisko w Szczecinie

Schronisko w Szczecinie

Na zlecenie władz Szczecina Pracownia Architektury Opaliński przygotowała koncepcję nowego schroniska dla zwierząt. Obecnie trwają konsultacje w sprawie lokalizacji obiektu.

Schronisko w Szczecinie
W budynku przewidziano miejsce dla ok. 150 psów i 50 kotów przy czym założono możliwość rozbudowy zespołu o dodatkowy pawilon.

Szczecin to kolejne miasto, które planuje realizację nowoczesnego schroniska, obecne nie spełnia bowiem podstawowych norm opieki nad zwierzętami. Na zapytanie ofertowe rozesłane do biur, które miały już doświadczenie z projektowaniem podobnych obiektów, odpowiedziała Pracownia Opaliński. Zaproponowała zespół parterowych pawilonów o nieznacznie zróżnicowanych wysokościach. Kompleks o powierzchni ok. 1,8 tys. m² zaplanowano na regularnej siatce słupów i ścian konstrukcyjnych, belek i podciągów, by możliwe było zastosowanie elementów prefabrykowanych. Całość miałaby zostać przekryta zielonym dachem. Rozwiązanie to, oprócz szeregu oczywistych zalet, znacznie poprawia parametry akustyczne, a zatem zmniejsza uciążliwości płynące z funkcji schroniska – wyjaśniają projektanci.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2019

Schronisko w Szczecinie
W dachu zaplanowano świetliki doświetlające korytarze i wspomagające przewietrzanie.
Jak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar Fundacja Szklane Pułapki zaprasza na pierwszy webinar poświęcony rozwiązaniom architektonicznym, które pozwoliłyby zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami budynków. „Architektura-murator” jest patronem medialnym webinaru.
Enklawa przyrodnicza w Starym Sączu W widłach Dunajca i Popradu wybudowano obserwatorium bobrów. Wyeksponowano teren, który kiedyś był eksploatowany przez człowieka, a na który teraz powróciła przyroda. Obiekt zbudowany jest z sekwencji kładek zwieńczonych dwiema altanami obserwacyjnymi. Pomosty wprowadzają nas w przestrzeń mokradła – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Animal Architecture Ingo Arndt, światowej sławy fotograf pracujący m.in. dla BBC i National Geographic, we współpracy z Jürgenem Tautzem, profesorem w Centrum Pszczelarstwa na uniwersytecie w Würzburgu, stworzyli książkę,w której połączyli niezwykłe zdjęcia „architektury zwierząt” z opisem zachowań i przesłanek, jakimi kierują się autorzy tych budowli – mali architekci – recenzja Rafała Przybyła.
Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
Architektura dla zwierząt. Rozmowa z Ewą Solarz Od 6 do 11 września w Helsinkach można było oglądać wystawę „Miasto i las”, która prezentuje budki lęgowe  stworzone przez młodych polskich projektantów. O tym dlaczego warto zajmować się tym tematem oraz jaka powinna być architektura dla zwierząt rozmawiamy z kuratorką wystawy Ewą Solarz.
Schronisko w Sopocie W Sopocie powstanie schronisko dla zwierząt według koncepcji młodych architektów Barbary Bołoz, Marcina Kitali i Yuriko Yagi.