Architektura MuratorProjektyŚcieżka nad Wisłą wśród finalistów konkursu City to City Barcelona FAD Awards

Ścieżka nad Wisłą wśród finalistów konkursu City to City Barcelona FAD Awards

Zainicjowana przez Marka Piwowarskiego Ścieżka nad Wisłą znalazła się wśród 28 finalistów konkursu City to City Barcelona FAD Awards. W konkursie nagradzane są miejskie procesy transformacji, które przyczyniają się do realnej poprawy jakości życia w mieście. Pierwszą nagrodę przyznano za zamknięcie wysypiska śmieci na przedmieściach Mumbaju

Ścieżka nad Wisłą
Ścieżka nad Wisłą, inicjator projektu: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły, fot. Marcin Czechowicz
Ścieżka nad WisłąWarszawa, prawy brzeg Wisły
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa
Data realizacji (koniec)2011
Koszt inwestycjiok. 230 000 PLN

Pomimo, że nadwiślańskie tereny wymagają jeszcze wielu nakładów, mieszkańcy Warszawy coraz chętniej spędzają czas na pobliskich plażach. Zajmują kolejne terytoria, do niedawna jeszcze odludne i niezagospodarowane. W ślad za mieszkańcami, poszukującymi bliskości do wody, podążają urządzenia rekreacyjne. Jednym z nich jest Ścieżka nad Wisłą o długości dziesięciu kilometrów, która łączy ze sobą trzy plaże: praską, „Poniatówkę” i Saską.

Realizacja zainicjowana przez Marka Piwowarskiego, Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły została dostrzeżona przez jury prestiżowego konkursu City to City Barcelona FAD Awards. Znalazła się wśród 28 finalistów konkursu, na który napłynęły zgłoszenia ze 122 miast. Ścieżka nad Wisłą jest przeciwieństwem uporządkowanych nadbrzeży Berlina czy Paryża. To malowniczy szlak przebiegający wzdłuż rzeki, nad jej dzikim, dotychczas niezagospodarowanym brzegiem. Zapewnia możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą w tak bliskiej odległości od centrum miasta. Ścieżka nad Wisłą została zgłoszona do konkursu City to City Barcelona FAD Awards przez Ewę P. Porębską, która jest oficjalnym "scoutem" nagrody.

Ścieżka nad Wisłą
Warszawa, prawy brzeg Wisły
Inicjator: Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły - Marek Piwowarski
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Długość: ok. 10 km
Realizacja: 2011
Koszt inwestycji: ok. 230 000 PLN

City to City Barcelona FAD Award to międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2008 roku przyznawana w uznaniu dla procesów miejskich mających realny wpływ poprawę jakości życia mieszkańców miast. Składają się na nie czynniki architektoniczne, edukacyjne, planistyczne, społeczne, kulturalne i inne. Poszukiwane są modelowe rozwiązania złożonych problemów, na które nakładają się okoliczności geograficzne, religijne, klimatyczne i inne.

W tym roku nagrodę główną otrzymało miasto Mumbaj za zakończony sukcesem projekt zamknięcia wysypiska śmieci Gorai, znajdującego się w zachodnich przedmieść miasta. Jak czytamy w uzasadnieniu – „okolice Mumbaju mogą znów otworzyć swe okna, które pozostawały zamknięte od ponad dwóch dekad”. 19 hektarów wysypiska, na które zwożono tony śmieci zostały przekształcone w publicznie dostępne zielone przestrzenie. Obecnie planowane jest również zamknięcie Deonar - najstarszego wysypiska śmieci w Mumbaju.