Skały Tirany

MVRDV zwycięzcą konkursu na koncepcję planu miejscowego w południowej Albanii z uwzględnieniem zielonego sąsiedztwa wokół jeziora Tirana.

Skały Tirany

Jezioro Tirana na południu albańskiej stolicy jest jednym z bardziej zielonych przestrzeni miasta. Projekt przewiduje regenerację 20 ha na północ od brzegu rozlewiska przez stworzenie miejskiego parku, nowej ekologicznej przestrzeni z uwzględnieniem zabudowy o charakterze mieszkalnym oraz biurowo-handlowym. Nachylone pod różnym kątem względem siebie budowle, uwzględniają wieloraką typologię. Promenada wokół wody tworzy aktywną, socjalną strefę, która przyczynia się do szerzenia idei ‘Copa Tirana’. Skalne kubiki tworzą widowiskowy obraz, stając się częścią łańcucha parku Jacaranda otaczających zbiornik wodny. Całości dopełnią egzotyczne drzewa o granatowych kwiatach. Edi Rama, burmistrz Tirany, który otrzymywał w 2004 roku World Mayor Award zaprezentował schemat zwycięskiego projektu w lokalnej telewizji. Plan ogólny składa się z 225 000 m2 domów mieszkalnych, 60 000 m2 to urzędy; 20 000 m2 przeznaczono na publiczne budowle; 60 000 m2 będą stanowić obiekty handlowe, 15 000 m2 hotele, a na 20 000 m2 zaplanowano obszar sportowo-rekreacyjny.


Tirana Rocks

Inwestor: grupa albańkich, prywatnych deweloperów
Autorzy: MVRDV Architects, Rotterdam
Współpraca: Ambito Project Management, Madryt, Hiszpania
Projekt: 2008
Realizacja: 2010
Koszt: 600 mln EUR

Więcej: http://www.mvrdv.nl/


MVRDV Tirana Rocks plan ogólny, widok z lotu ptaka, copyright MVRDV 2008
MVRDV Tirana Rocks plan ogólny z widokiem na jezioro Tirana, copyright MVRDV 2008

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę placu w Tiranie Przedmiotem konkursu jest koncepcja przebudowy Placu Piramidy w stolicy Albanii Tiranie. Poszukiwana jest nowa tożsamość miejsca naznaczonego komunistyczną przeszłością. Do udziału w konkursie zaproszeni są studenci oraz architekci do 40 roku życia