fotka z /zdjecia/wrolaw_dd.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Sky Tower

2008-04-17 2:00

Samowystarczalny drapacz chmur autorstwa Pracowni Projektowej Walas stanie się niewątpliwie nowym symbolem Wrocławia. Kompleks, przed którym stanie rzeźba Profile of Time Salvadora Dalego, ma być gotowy w pierwszej połowie 2011 roku.

Sky Tower składać się będzie z pięciu budynków o funkcjach mieszkalnych i usługowo-handlowych. Na samym dole, w podziemiu, przewidziano parkingi dla kilku tysięcy samochodów, wyżej przestrzeń handlowa połączona z galerią sztuki, a na niej pięć budynków - jeden biurowiec i cztery apartamentowce z kaskadowo spadającymi tarasami. Każdy z 844 apartamentów zostanie wykończony w wersji "pod klucz". Powyżej parkingów planowana jest jedna z większych galerii handlowych w mieście o powierzchni 20 tys. m kw. Dużą część Sky Tower zajmą również biura - w sumie 36 tys. m kw.

W zimowym ogrodzie na powierzchni 1000 m kw.zaplanowano boisko do minigolfa. W ogólnodostępnym kopleksie rekreacyjno-sportowym znajdzie się także gabinet odnowy biologicznej i centrum SPA. Na szczycie najwyższej wieży powstanie kawiarnia Sky Club z widokiem na Stare Miasto. Na dachu budynku galerii projektanci przewidzieli zieleń z elementami małej architektury.

Sky Tower będzie wsparty na grubej żelbetowej płycie oraz 148 żelbetowych palach o 1,2-1,5 metra średnicy i 10-18 metrów długości. Każdy wytrzymuje nacisk około 1100 ton. Będą podtrzymywały najważniejsze elementy konstrukcji.

Lokalizacja: WrocławAutor: Pracownia Projektowa WalasInwestor: LC CorpPowierzchnia całkowita: 300 tys. m2Wysokość z iglicą: 258 metrówRealizacja: 2010-2011Koszt inwestycji: 400 mln dolarów