Architektura MuratorProjektySkyliner - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli

Skyliner - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli

Skyliner - jeden z najwyższych budynków w Warszawie powstanie przy Rondzie Daszyńskiego według projektu pracowni APA Wojciechowski.

Skyliner - Sunrise
Źródło: materiały prasowe inwestora

Położona na zachód od centrum Warszawy Wola to obecnie jeden z największych stołecznych placów budowy. W miejscu dawnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych wyrasta nowoczesne city.

Zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski Skyliner to kolejny wysokościowiec w tej okolicy. Budynek powstanie przy Rondzie Daszyńskiego, w pobliżu jednego z zejść na stację II linii metra. W wysokim na 195 metrów budynku znajdzie się 30 poziomów biur oraz 4 poziomy przeznaczone na cele handlowo-usługowe - sklepy, restauracje, kawiarnie i fitness. Na najwyższych poziomach znajdzie się Skybar z widokiem na panoramę miasta.

Skyliner stanowi dominantę na Rondzie Daszyńskiego, dlatego projektowaliśmy go z myślą o reprezentacyjnej funkcji, którą będzie pełnił - mówi Michał Sadowski z biura APA Wojciechowski. W budynek wkomponowaliśmy szerokie schody, które z poziomu lobby będą pięły się aż do trzeciego piętra stanowiąc pewnego rodzaju deptak dla części handlowo-usługowej dostępny zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz budynku. (...) Wieża Skylinera jest skręcona względem bazy, nie tylko dlatego aby nadać budynkowi dynamiczny kształt, ale także po to, żeby uzyskać możliwość bezszprosowego połączenia okien we wszystkich narożnikach budynku.

Istotnym aspektem projektu jest energooszczędność. Fasady zostaną wykonane z materiałów redukujących nadmierne przegrzanie oraz zapobiegających utracie ciepła, woda deszczowa będzie wykorzystywana do podlewania roślin w budynku, a wentylacja wyposażona w systemem odzyskiwania ciepła. Pozostałe przyjazne środowisku rozwiązania to neutralna dla powłoki ozonowej technologia chłodzenia, a także zasilanie odnawialnymi źródłami energii. Wszystko to sprawia, że Skyliner otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Na pięciopoziomowym parkingu znajdzie się 428 miejsc dla samochodów osobowych, 500 dla rowerów oraz szatnie z przebieralniami.

Budynek The Office w Niepołomicach Punktem wyjścia dla projektu siedziby firmy były rosnące na terenie działki kępki brzóz, które architekci postanowili zachować i wyeksponować – o realizacji pracowni James & Mau Arquitectura pisze Jerzy S. Majewski.
Siedziba All Windows w Nysie Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.