SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec

i

Autor: Archiwum Architektury Kompleks SKYSAWA od strony ronda ONZ oraz ulicy Twardej

SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec

2020-12-14 18:03

SKYSAWA powstaje przy rondzie ONZ według projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. To kolejny warszawski wieżowiec połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra.

Nazwa obiektuZespół biurowo-handlowy SKYSAWA
Adres obiektuWarszawa, kwartał ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II
AutorzyPolsko-Belgijska Pracownia Architektury
Generalny wykonawcakonsorcjum PORR (lider), TKT Engineering i ELIN
InwestorPolski Holding Nieruchomości
Powierzchnia użytkowa35000.0 m²
Data realizacji (koniec)2022

Zespół biurowo-handlowy SKYSAWA budowany jest w miejscu wyburzonego biurowca z lat 60. przy ul. Świętokrzyskiej, między rondem ONZ a ul. Mariańską. Od strony ronda będzie mieć rozrzeźbioną bryłę o wysokości od 4 do 9 kondygnacji, opracowaną zgodnie z linijką słońca, by nie zabierał światła sąsiedniemu blokowi mieszkalnemu. Od strony ul. Mariańskiej zaplanowano 40-kondygnacyjną wieżę. Projekt wyskościowa przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury. Zależało nam na stworzeniu budynku, który w swoim otoczeniu wyróżniałby się lekkością. Stąd pomysł na delikatny podział elewacji, która wykonana będzie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o elementy z betonu architektonicznego i aluminiowe żyletki – mówi Alicja Górecka, architekt z Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury.

Czytaj też: Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców | Za rytm elewacji kompleksu od strony ulicy Świętokrzyskiej i alei Jana Pawła opowiadać będą przeszklenia poprzecinane w pionie wąskimi, aluminiowymi żyletkami, a w poziomie ciemnostalowymi pasami międzykondygnacyjnymi. Na wysokości ostatniego piętra budynku A oraz w jednej czwartej wysokości wieży i na jej ostatnim piętrze, elewacja zostanie wykończona stalowymi żaluzjami akustycznymi. Od strony ulicy Twardej elewacja budynku będzie wykonana podobnie z rytmicznie podzielonych przeszkleń odciętych ciemnostalowym pasami między kondygnacyjnymi.

Wieżowiec SKYSAWA: elewacje szyte na miarę

Pod koniec września zakończona została budowa żelbetowej konstrukcji wspomnianego budynku A. Obecnie wykonywana jest jego fasada, a wewnątrz prowadzone są prace murowe, izolacyjne i instalacyjne. Równocześnie trwa realizacja kolejnych pięter wieży (budynek B). W połowie stycznia 2021 roku ta część osiągnęła już wysokość 13 kondygnacji. Budowa jedngo poziomu zajmuje wykonawcy, firmie PORR, zaledwie cztery dni. Ten czterodniowy cykl to efekt zastosowania technologii wznoszenia konstrukcji z trzonem wyprzedzonym. Polega ona na wykorzystaniu systemu szalunkowego podnoszonego na kolejne kondygnacje za pomocą specjalnych siłowników. Ogranicza to konieczność wykorzystania dźwigów, co pozwala na zwiększenie wydajności i tempa prowadzonych prac – czytamy w informacji prasowej. Budynek A dostarczy najemcom około 10 tys. m² powierzchni biurowej, budynek B – prawie 25 tys. m². Do wykonania powłoki zewnętrznej obiektu zostaną użyte dwa rodzaje systemów fasad aluminiowych: słupowo-ryglowy MB-SR60N EFEKT i elementowy MB-SE81 SkyS.Zewnętrzne ściany SKYSAWA do wysokości dziewiątej, technicznej kondygnacji w całym kompleksie, zostaną zbudowane w oparciu o system fasady słupowo-ryglowej ALUPROF MB-SR60N EFEKT. To rozwiązanie pozwala na stosowanie szyb o dużych gabarytach, uzyskanie gładkiej, szklanej powierzchni elewacji przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacji, szczelności, obciążenia na wiatr.

SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec

i

Autor: Archiwum Architektury W ramach inwestycji powstaną dwa place, które dzięki lokalom gastronomicznym i punktom usługowym zlokalizowanym na parterze otworzą zespół SKYSAWA na miasto

Z kolei na potrzeby części wysokiej zaprojektowano indywidualny system fasady elementowej MB-SE81 SkyS. Przeznaczeniem takiego typu ścian osłonowych są realizacje, w których do podstawowych wymogów należy szybki montaż oraz wyeliminowanie rusztowań  podczas prac budowlanych. Profile nośne zlicowane są w tym przypadku od strony wewnętrznej fasady, natomiast od strony zewnętrznej uzyskuje się elewację podzieloną szczelinami o stałej szerokości 38 mm w pionie i 29 mm w poziomie. Od zewnątrz zostają także podkreślone pionowe połączenia kwater za pomocą ozdobnych profili aluminiowych. Szkło jest mocowane za pomocą spoiwa konstrukcyjnego według technologii SSG, co pozwala na budowę elewacji o widoku całoszklanym. System MB-SE81 SkyS będzie zamontowany w budynku B od kondygnacji technicznej wzwyż.Wykorzystanie w projekcie fasady elementowej daje możliwość wykonania wielu czynności na hali produkcyjnej i skrócenia czasu potrzebnego do montażu elewacji. Stosowanie kompletnych, oszklonych segmentów przyspiesza prace na budowie (w porównaniu do tradycyjnych fasad słupowo-ryglowych), a wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych obniża koszty inwestycji – mówi Zbigniew Poraj, dyrektor Sprzedaży Obiektowej firmy ALUPROF. Cały zespół zostanie połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra Rondo ONZ. Budowa łącznika już się rozpoczęła. Został on zlokalizowany pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II. Inwestorem wysokościowca jest Polski Holding Nieruchomości, przedsiębiorstwo kontrolowane przez Skarb Państwa. Budynek przeznaczony jest do wynajęcia, dlatego aranżacja poszczególnych kondygnacji nastąpi w oparciu o potrzeby najemców według odrębnych opracowań. Wieżowiec SKYSAWA powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding. Według planów budynek A ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 roku, zakończenie budowy wieży przewidziano na trzeci kwartał 2022 roku.

SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec

i

Autor: Archiwum Architektury Przekrój przez łącznik między budynkiem SKYSAWA a stacją metra Rondo ONZ