Spalarnia śmieci w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja: Beauty & the Bit, Madrid and Ginsun, Szanghaj. Źródło: materiały prasowe

Spalarnia śmieci w Chinach

2016-02-08 17:28

W chińskim mieście Shenzen powstanie największa spalarnia śmieci na świecie. Projekt wyłoniono w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyła koncepcja pracoweni Schmidt Hammer Lassen i Gottlieb Paludan Architects.

Nazwa obiektuSpalarnia śmieci w Shenzen
Adres obiektuSchmidt Hammer Lassen Architects, Gottlieb Paludan Architects
KonstrukcjaSchlaich Bergerman Partners
InwestorShenzhen Energy Environmental Engineering Ltd.
Powierzchnia całkowita112645.0 m²

Obiekt będzie utylizować do 5 tys. ton odpadów dziennie – to mniej więcej jedna trzecia wszystkich śmieci produkowanych w 20 milionowym Shenzen, w ciągu jednego dnia. Kompleks budynków został zaprojektowany jako owalna bryła w otoczeniu krajobrazowo ukształtowanego parku. Budynek ma działać na zasadzie waste to energy - energia będąca wynikiem procesu spalania, zostanie wykorzystana do produkcji elektryczności. Powstawaniu tej ostatniej sprzyjać będą umieszczone na dachu panele fotowoltaiczne, które zajmą 44 tys. m2 (dwie trzecie całej jego powierzchni).

Oprócz funkcji podstawowej obiekt będzie służył poszerzaniu wiedzy na temat procesu waste to energy, ekologicznych sposobów produkowania energii oraz pobudzaniu świadomości problemu rosnącej ilości śmieci na świecie. Z zawieszonego pomiędzy dwoma kominami mostu, goście dostaną się do lobby i centrum obsługi zwiedzających z widokiem na maszyny. Następnie, podążając ścieżką edukacyjną, poznają cały proces spalania, a na koniec dostaną się na dach, skąd rozciągać się będzie widok na najbliższe otoczenie i panoramę miasta.

Uruchomienie spalarni planowane jest na 2020 rok.