Architektura MuratorProjektySport i ekologia po śląsku. Nowe centrum sportowe w Katowicach

Sport i ekologia po śląsku. Nowe centrum sportowe w Katowicach

Centrum sportowe dla wszystkich buduje w Katowicach prywatny deweloper. Za koncepcję projektu odpowiada Biuro Projektowe Małeccy. Realizacja ma zakończyć się w 2012 roku.

Centrum Sportowe ma powstać w Katowicach

Na południu Katowic, w dzielnicy Kostuchna, już od 11 lat spółka Millenium Inwestcyje buduje osiedle Bażantów. Na 20-hektarowym terenie zrealizowała dotychczas kilkanaście budynków z ponad 400 mieszkaniami, ale także centrum handlowe, szkołę, przedszkole i przychodnię dla mieszkańców.
Cała zabudowa powstawała według projektów uznanych śląskich pracowni, m.in. Konior Studio, medusagroup („A-m” 11/2009), Czora & Czora czy Urbi-Projekt Ryszarda Mendroka („A-m” 11/2008). Ostatnio do tego grona dołączyło biuro Joanny i Wojciecha Małeckich. Kończy się właśnie budowa zespołu szeregowców i apartamentowca według ich koncepcji, a wkrótce oddane zostanie także ogólnodostępne centrum sportowe. To ostatnie będzie się składało z trzech brył o łącznej powierzchni 9424 m², w których znajdzie się basen, kryte korty tenisowe i wielofunkcyjne boisko. Część pomieszczeń stanowić będzie sportowe zaplecze szkoły, z którą budynki połączone zostaną przeszklonym łącznikiem. W środku przewidziano także 18 pokoi hotelowych, gabinety SPA, restaurację oraz kręgielnię. Oprócz zielonych dachów, które pomogą w lepszej retencji wód opadowych, w obiekcie zostaną zamontowane urządzenia do odzysku ciepła ze zużytej wody i panele słoneczne. Przewiduje się także wykorzystanie tzw. wody szarej.


(tekst: T. Żylski)

Centrum Sportowe w Katowicach
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Centrum rekreacyjne FALA PARK w Wolsztynie. Sport na dachu Charakterystyczna sylwetka centrum sportowo – rekreacyjnego w Wolsztynie powstała w rezultacie umieszczenia na dachu pełnowymiarowego kortu tenisowego
Centrum sportowe w Szanghaju Centrum sportowe w Szanghaju autorstwa pracowni gmp – von Gerkan, Marg and Partners to kompleks składający się z: krytej pływalni, hali sportowej, otwartego basenu pływackiego oraz centrum prasowego. Autorzy, aby stworzyć wyrazisty charakter architektoniczny całego zespołu, zaprojektowali powtarzalny moduł konstrukcyjny służący do budowy przekryć dachowych poszczególnych obiektów.