Architektura MuratorProjektyStara Kopalnia w Wałbrzychu według projektu Nizio Design International

Stara Kopalnia w Wałbrzychu według projektu Nizio Design International

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to jedno z największych prowadzonych obecnie przedsięwzięć polegających na rewitalizacji terenów i obiektów poprzemysłowych. Pracownia Nizio Design International zaprezentowała szczegółową koncepcję przekształcenia kopalni i otaczających ją terenów w centrum nauki i sztuki

Stara Kopalnia, Nizio Design Internetional
Wizualizacja Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki, projekt: Nizio Design International. Źródło: Nizio Design International

Pierwszy plan rewitalizacji kompleksu terenów poprzemysłowych Starej Kopalni przedstawiony został w 2012 roku. Na nowych wizualizacjach zaprezentowanych przez Nizio Design Internetional, przestrzeń dla kultury i sztuki planowana w Wałbrzychu zaczyna nabierać konkretnych kształtów.

Koncepcja obejmuje rewitalizację istniejących obiektów, projekty nowych budynków oraz małej architektury. Inspiracją dla projektu rewitalizacji Starej Kopalni był charakterystyczny dla górnictwa podziemnego kopalniany korytarz nazywany „chodnikiem”. Koncepcja Nizio Design International jednocześnie odwołuje się do spuścizny miejsca, jak i nadaje mu współczesny architektoniczny wyraz, poprzez zastosowanie ażurowej konstrukcji z ocynkowanej stali. Chodnik prowadzić będzie zwiedzających na teren kompleksu, do dawnego budynku sztygarówki, w którym zaplanowano kasy biletowe, punkt informacyjny i kawiarniany.

Charakterystyczna ażurowa okładzina pojawi się także na ścianie budynku łaźni łańcuszkowej. Ściana ma stać się jednocześnie ekranem do wyświetlania filmów i wizualizacji ulokowanego na świeżym powietrzu placu-audytorium. Plac wypełniony będzie oryginalnymi, ruchomymi ławkami, wykonanymi z naturalnego olejowanego dębu i osadzonymi na kołach wagoników do przewożenia węgla.

Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki pełnić ma funkcje edukacyjne, ale też rekreacyjne i rozrywkowe. W przyszłości kompleks obejmować będzie tereny zielone stworzone na miejscu dawnej hałdy z labiryntem korytarzy służącym do zabaw dla dzieci, budynki o charakterze muzealnym, przestrzenie stałych i czasowych ekspozycji, sale edukacyjne, kinowe, koncertowe i warsztatowe. Obok Centrum Ceramiki, Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii, znajdzie się tu również restauracja stylizowana na dawną kantynę w stylu górniczym i budynki o przeznaczeniu komercyjnym. Plany przewidują również prezentację zrewitalizowanego wyposażenia dawnej kopalni: silników, pomp, wentylatorów oraz zmodernizowanych elementów podziemnego transportu.

Etap budowlany nowej inwestycji zostanie zakończony w listopadzie 2014 roku.

Moda na zielone ściany. Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy W Bydgoszczy powstać ma nowy, najwyższy w mieście apartamentowiec Nordic Haven. Nowa inwestycja w Bydgoszczy realizowana jest według projektu warszawskiej pracowni architektonicznej Nizio Design International
Struktura miejsca. 10-lecie Nizio Design International Ekspozycja ukazuje dorobek nie tylko charakterystycznej dla studia przestrzeni pamięci i historii. Zaprezentowana zostanie również koncepcja na nowy gmach Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.
Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.