Architektura MuratorProjektyStrażnica w Cieszynie

Strażnica w Cieszynie

Przebudowa dawnej strażnicy granicznej przy moście Przyjaźni w Cieszynie. (Autorzy: KWK Promes)

fotka z /zdjecia/kolaz_C.jpg

Strażnica Straży Granicznej przy moście Przyjaźni w Cieszynie, po wejściu Polski do strefy Schengen, wymaga znalezienia nowej funkcji i zmiany wizerunku utrwalonego w świadomości społecznej. Obiekt, z racji swojej lokalizacji i historii, jest budynkiem wyjątkowym, stąd też próba zdefiniowania go na nowo przebiegała w oparciu o analizę złożonego kontekstu i utrwalonej symboliki miejsca.

Nowa forma obiektu ma przywodzić skojarzenia ze złamanym szlabanem – pamiątką po czasach, kiedy granica była realną barierą. Zazwyczaj o symbolach minionych epok szybko próbujemy zapomnieć, burzymy pomniki, zrywamy flagi, łamiemy szlabany - dopiero po czasie wracamy do nich z refleksją, by uświadomić sobie z jak wielkimi zmianami mieliśmy do czynienia.

Budynek, do tej pory symbol podziału i ograniczeń, został zaprojektowany tak, aby pod każdym względem integrować i łączyć. Ideę aby zlikwidować bariery i umożliwić swobodny przepływ ludzi zrealizowano w sposób dosłowny, każda kondygnacja budynku jest dostępna z wielu miejsc i poziomów, również z zamkowego wzgórza. Dodatkowo dach obiektu został pomyślany jako platforma widokowa – nowa, zupełnie wyjątkowa w skali miasta przestrzeń publiczna.

http://www.kwkpromes.pl/

O budowie galerii PLATO w Ostrawie Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello, jest jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!
Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.