Wieża  filmowa w Mumbaju

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda - Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop, Monika Woźniak

Studentki Politechniki Poznańskiej z nagrodą w międzynarodowym konkursie

2016-03-16 15:31

Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak otrzymały pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt wertykalnego miasta filmu. Najbardziej charakterystycznym elementem zaprojektowanego przez nie wieżowca jest ściana kurtynowa z wody.

Liczący okło 12,5 mln mieszkańców Mumbaj to jedno z najludniejszych miast Indii, a jednocześnie handlowa i biznesowa stolica kraju. To także najważniejszy ośrodek produkcji kinowych i miejsce, gdzie narodził się indyjski przemysł filmowy. W ostatnich latach Bollywood stało się bardzo popularne nie tylko w rodzimych Indiach, lecz także na całym świecie. Wciąż jednak nie cieszy się taką sławą i kultowym statusem jak jego amerykański pierwowzór.

Celem międzynarodowego konkursu było poszukiwanie ikonicznego symbolu, odpowiednika słynnego znaku HOLLYWOOD znajdującego się na południowym zboczu Mount Lee w Los Angeles. Przedmiotem konkursu było opracowanie projektu wysokościowca – wertykalnego miasta filmu, w którym oprócz wytwórni znalazłby się między innymi amfiteatr, hotel, restauracje i kawiarnie.

Pierwszą nagrodę otrzymały Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop, Monika Woźniak. Idea zwycięskiego projektu polega na wyeksponowaniu procesu filmowego. Elewację budynku stanowi ściana kurtynowa z wody, która w zależności od pory dnia, przybiera różny stan skupienia, ukazując bądź ukrywając spektakl odgrywający się we wnętrzach. Energia wytwarzana za sprawą przepływu wody mogłaby być wykorzystywana do wytwarzania elektryczności oraz chłodzenia budynku w gorące dni. Nietypowa skóra budynku została zaprojektowana jako samoodnawialna – zasilana opadami deszczu gromadzonymi w zbiorniku otaczającym wieżę.

Budynek stanowi mocną wypowiedź, którą trudno zignorować, gdyż spełnia wszystkie warunki ikony. Stop tradycji i współczesnej formy daje interesujący budynek, który podlega zmianom wraz z upływem dnia. Dynamizm bryły i oddziaływanie na zmysły zdecydowały o zwycięstwie projektu. – powiedział Amit Gupta, członek jury.