RZESZÓW

Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie: nowe sceny między starymi dębami

2024-02-28 18:11

Dwie nowe sceny znajdą się w nowym budynku Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Inwestycja ma już prawomocne pozwolenie na budowę - informują autorzy projektu z pracowni plus3-Architekci.

Spis treści

  1. Zachowają wszystkie pomniki przyrody
  2. Budynek harmonizuje ze śródmiejską zabudową
  3. Dwie nowe sceny
Szkoła Budowania - Budowanie z betonu komórkowego
Materiał sponsorowany

Zachowają wszystkie pomniki przyrody

Inwestycja zlokalizowana będzie w sąsiedztwie istniejącego budynku teatru, na działce przy Alei Cieplińskiego. Jak tłumaczą autorzy projektu, uszanowanie śródmiejskiej zabudowy i zachowanie wartościowych gatunków drzew były ich głównymi założeniami.

Budynek będzie otwarty od strony najważniejszej arterii Rzeszowa, co pozwoli wykorzystać naturalny ruch pieszych. Swobodne przejście na teren teatru czyni obiekt inkluzywnym. Uwarunkowania techniczne działki – w tym gęsta infrastruktura podziemna - zdeterminowały poniekąd strefę wejściową obiektu, która zlokalizowana została w podcieniu nadwieszenia budynku, co stanowi swoiste zaproszenie do wejścia na teren teatru – tłumaczą plus3-Architekci.

Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie

i

Autor: plus3-Architekci

Budynek harmonizuje ze śródmiejską zabudową

Na działce rośnie kilka imponujących, starych drzew – dębów, pomników przyrody. Budynek zaprojektowano tak, by wytworzyć patio, którego będą ozdobą. Są też elementem spajającym nową zabudowę z otoczeniem. Z kolei kompozycja przenikających się brył sprawia, że budynek wydaje się mniejszy, niż jest w istocie i nie dominuje nad dotychczasową zabudową. Pozorne rozczłonkowanie obiektu stworzyło rodzaj sekwencji, które pozwalają odkrywać kolejne przestrzenie, powodując jednocześnie, że obiekt jest niezwykle klarowny funkcjonalnie – przekonują autorzy.

Ich zdaniem, stonowane, prefabrykowane elewacje harmonizują z istniejącą, zróżnicowaną zabudową śródmiejską, a jednocześnie podkreślają rangę instytucji. Pozornie nieidealna struktura oraz profil o zachwianym kształcie, to próba stworzenia obiektu płynnego, zmiennego pod wpływem warunków atmosferycznych, na którego fasadach załamią się promienie słoneczne i rysować się będą cienie gałęzi drzew - przekonują.

CZYTAJ TEŻ: Ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Będzie tam nawet... lodowisko

Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie

i

Autor: plus3-Architekci

Dwie nowe sceny

W foyer znajdzie się kawiarnia z wyjściem na patio. Elementem charakterystycznym dla wnętrz mają być miedziane elementy dekoracyjne. Bezpośrednio z foyer dostępne będą dwie sale: Nowa Scena (180 miejsc) oraz Młoda Scena (60 widzów). Każda wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt technologii scenicznych. W budynku znajdzie się sala prób, kilka pokoi gościnnych, jasnych garderób, pomieszczeń administracyjnych oraz zaplecza technicznego. Obiekt posiada również przestrzeń ekspozycyjną - Szajna Galerię - a w całym kompleksie znalazło się też miejsce na dodatkowy budynek – magazyn dekoracji.

- Teatr im. Wandy Siemaszkowej stanowić będzie syntetyczny, otwarty na miasto i region ośrodek teatralny, dostępne dla wszystkich miejsce spotkań i tętniące sztuką centrum kultury – zapewniają autorki projektu: Katarzyna Głażewska i Krzysztof Bagiński.

CZYTAJ TEŻ: Konkurs na Teatr Lalek w Bielsku-Białej