Osiedle nad bydgoskim Balatonem

Trwa budowa osiedla Gajowa w Bydgoszczy według projektu Kuryłowicz & Associates

Nad bydgoskim Balatonem rozpoczęła się realizacja osiedla Gajowa projektu warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Zespół zaoferuje różnorodny wybór mieszkań z bezpośrednim dostępem do jednego z ulubionych terenów rekreacyjnych bydgoszczan.

Osiedle Gajowa Bydgoszcz, ul. Gajowa 18
Autorzy: Kuryłowicz & Associates, architekci Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni-Sadowska, Piotr Kuczyński, Joanna Musiałowicz, Katarzyna Flasińska-Rubik, Nina Kamińska, Mariusz Sułek, Katarzyna Woźniak, Maciej Człapiński, Andrzej Bratkowski, Ramigiusz Cieśliński, Anna Nowokuńska (współpraca)
Inwestor: Budlex
Powierzchnia terenu: 9973 m²
Powierzchnia zabudowy: 3213 m²
Realizacja: 2025

Osiedla Gajowa: maksymalne wykorzystanie parkowego sąsiedztwa

W rejonie ulic Gajowej i Ceramicznej w Bydgoszczy rozpoczęła się budowa nowego osiedla autorstwa biura Kuryłowicz & Associates. Zespół trzech budynków, którego inwestorem jest firma Budlex, został zaprojektowany w charakterze półotwartego kwartału. Teren wewnątrz stanowi układ dwóch przenikających się dziedzińców. Budynek sąsiadujący z parkiem jest najwyższy – to bryła o kilku uskokach i wysokości od 11 do 7 kondygnacji. Wewnątrz kwartału zabudowa ma 6 kondygnacji, a budynek wzdłuż ul. Gajowej – pięć, z miejscowymi podwyższeniami do 6 i 7 kondygnacji. Głównym wyzwaniem projektowym było harmonijne wpisanie się w różnorodne otoczenie oraz maksymalne wykorzystanie atrakcyjnego parkowego sąsiedztwa – mówi architektka Joanna Musiałowicz z Kuryłowicz & Associates.

Osiedle Gajowa w Bydgoszczy

i

Autor: serwis prasowy proj. Kuryłowicz & Associates

Gajowa w Bydgoszczy: realizacja

Przy kształtowaniu elewacji przyjęliśmy założenie, że te od strony Ceramicznej zostaną ukształtowane w sposób wyjątkowy. Dlatego wyposażyliśmy ją w ciągłe balkony, których zabudowy ułożone zostały w rysunek dwukondygnacyjnej „kraty”, optycznie zmniejszającej skalę budynku – dodaje architektka Maria Saloni Sadowska, kierownik projektu i partner w Kuryłowicz & Associates.

Pozostałe elewacje są znacznie spokojniejsze. Wszystkie wykończone zostały jasnoszarym tynkiem – połyskującym od frontu i tradycyjnym, drobnoziarnistym od strony wnętrza kwartału. Całość uzupełniają detale z zielonego klinkieru (pojawiają się przy wejściach do klatek i na ścianach przejścia bramnego) oraz balustrady ze szkła refleksyjnego z delikatnym nadrukiem.

W budynkach znajduje się 256 mieszkań o powierzchni od 30 do 120 m2. Na niższych piętrach usytuowano lokale mniejsze, na wyższych większe, wyposażone w przestronne tarasy. Pod budynkami znajdują się dwa garaże na 218 samochodów, a w parterze od strony ul. Gajowej lokale usługowe.

Budowa osiedla Gajowa rozpoczęła się w maju 2023 roku. Według zapowiedzi inwestora ma zakończyć się we wrześniu 2025 roku.