Architektura MuratorProjektyTrzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie

Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie

W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.

House of One w Berlinie
© Kuehn Malvezzi, wizualizacje: Davide Abbonacci, Kuehn Malvezzi

House of One to przestrzeń, w której obok siebie funkcjonować będą trzy religie – chrześcijaństwo, islam i judaizm. Obiekt powstanie na Petriplaz w Berlinie, w odległości zaledwie 200 metrów od Schlossplatz – placu, przy którym wznoszona jest rekonstrukcja Zamku Berlińskiego. To miejsce o ogromnym symbolicznym znaczeniu dla miasta. Leżący w obrębie dzielnicy Mitte plac, w czasach średniowiecznych stanowił centrum miasta Cölln. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w tym miejscu był wzniesiony w 1230 roku, a następnie wielokrotnie przebudowywany kościół św. Piotra. W 1964 roku władze Wschodnich Niemiec nakazały rozebranie pozostałych po wojnie ruin kościoła, a jego miejsce na dziesięciolecia zajął parking. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w latach 2007-2009 pomogły przywrócić świadomość o niezwykłej roli miejsca, w którym tkwią korzenie dzisiejszego miasta. Łącznie wydobyto około 220 tysięcy znalezisk oraz odkryto pozostałości kościoła św. Piotra. House of One ma powstać na jego fundamentach ustanawiając ciągłość historii.

W 2012 roku odbył się zamknięty, jednoetapowy konkurs architektoniczny, do którego zaproszono jedynie 10 pracowni. Wcześniej swoje propozycje mogły też zgłaszać biura z całego świata. Spośród 208 propozycji nadesłanych z 14 krajów jury wybrało 32 uczestników. Za najlepszy uznano projekt pracowni Kuehn Malvezzi z Berlina. Zwycięska koncepcja przewiduje wzniesienie obiektu pozbawionego symboli, które mogłyby zostać jednoznacznie skojarzone z którąś z religii. W projekcie wykorzystano najprostsze geometryczne bryły. Każdej ze wspólnot przypisano salę o odmiennym rzucie - sześciobok zarezerwowano dla synagogi, kwadrat z dla meczetu a prostokąt dla kościoła katolickiego. W centralnej części obiektu przewidziano ogólnodostępną salę z kopułą. Architekci zaprojektowali dominantę w postaci wysokiej na 40 metrów wieży z tarasem, z którego będzie można oglądać panoramę miasta. W podziemiach wyeksponowano fundamenty dawnego kościoła. Tutaj zlokalizowano też bibliotekę. Budynek zostanie wzniesiony z cegły, a realizacja będzie przebiegać etapami – najpierw powstaną niższe kondygnacje, a na końcu wieża. W niedalekiej odległości od House of One powstaje Centrum Archeologiczne projektu Florian Nagler Architekten. Oba budynki zostaną połączone zawieszonym na 1,5 ponad poziomem ulicy pieszym mostem. Koszty realizacji budynku (około 43 mln euro) mają zostać pokryte za pomocą crowdfoundingu. Informacje na temat możliwości udzielenia wsparcia można uzyskać na oficjalnej stronie projektu.

Tagi:
Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.