Architektura MuratorProjektyUrząd Miasta BIS

Urząd Miasta BIS

Nowa siedziba gdyńskiego ratusza ograniczona jest ze wszystkich stron transparentnymi ścianami o różnym kącie nachylenia względem płaszczyzny otaczającego ją placu.

fotka z /zdjecia/01_plansza01.jpg

Budynek przy al. Piłsudskiego powstał pod koniec lat 30-tych XX wieku jako trzecia już siedziba władz błyskawicznie rozwijającego się wówczas miasta.
W 1930 roku do użytku został oddany pierwszy segment gmachu Komisariatu Rządu. To co było przykładem nowoczesnego projektowania i funkcjonalności 70 lat temu, dziś nie wystarcza. Przebudowa i rozbudowa dotychczasowej siedziby nie była możliwa, gdyż budynek zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego rejonu skweru Plymouth, al. Piłsudskiego, ul. Legionów i Partyzantów, znajduje się w obszarze Śródmieścia wpisanym do rejestru zabytków. Prezydent Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Urzędu Miasta, tuż obok Pomnika Ofiar Grudnia '70, jako części planowanego kompleksu, na który składać się będzie również centrum usługowo-rekreacyjne i handlowe.
Bryła budynku ograniczona jest ze wszystkich stron transparentnymi, szklanymi ścianami o różnym kącie nachylenia względem płaszczyzny otaczającego ją placu. Uzyskano w ten sposób efekt nieregularnie oszlifowanego kamienia. Nowoczesny obiekt nie wejdzie w dysonans z otaczającą zabudową, lecz w pewnym sensie upodobni się do niej poprzez lustrzane odbicie w taflach elewacji. Autorami zwycięskiej koncepcji są Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski z pracowni Arch-Deco. Dokumentacja techniczna powinna być gotowa w maju 2009 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to około 100 mln PLN (brutto).


WIĘCEJ>>

Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.