Architektura MuratorProjektyWęzeł transportowy w Słupsku

Węzeł transportowy w Słupsku

Konkurs na opracowanie koncepcji węzła i otaczających terenów wygrali Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz oraz Michał Poziemski.

Węzeł transportowy w Słupsku
Konkurs zorganizowano w ramach planu rewitalizacji centralnego obszaru słupska. Oprócz węzła przesiadkowego architekci mieli tu zaproponować nowe, miastotwórcze funkcje.

Głównym założeniem studialnego konkursu, który w imieniu władz miasta zorganizował słupski SARP, było Architekci wykorzystali umożliwienie pieszym i rowerzystom łatwe przemieszczanie się między centralną, historyczną częścią miasta a położonymi po drugiej stronie torów terenami osiedla mieszkaniowego. Koncepcja miała obejmować m.in. stworzenie przejścia podziemnego na osi ul. Wojska Polskiego, łączącego nowo projektowany dworzec kolejowy z dworcem autobusowym oraz zaproponowanie miastotwórczych terenów publiczno-rekreacyjnych o potencjale inwestycyjnym. Zwycięska praca zakłada zagospodarowanie obszaru w oparciu o dwie osie kompozycyjne: jedną wzdłuż równoległej do torów ul. Kołłątaja, drugą, w postaci tunelu, na osi ul. Wojska Polskiego. Na ich przecięciu miałby powstać reprezentacyjny plac otoczony zielonymi tarasami. Oś wzdłuż ul. Kołłątaja prowadzi do placu o funkcji handlowej. Tu przewidziano halę targową, a w sąsiedztwie centrum kultury i zespół biurowo- mieszkalny. W parku po drugiej stronie linii kolejowej architekci zaproponowali halę widowiskowo-sportową i zabudowę biurową przy torach. Jurorzy docenili szczególnie projekt placu przed dworcem. Wyniki konkursu stanowić będą podstawę do działań organizacyjno-prawnych zmierzających do przyjęcia właściwych kierunków zagospodarowania tego fragmentu miasta – napisali w uzasadnieniu. Pierwsze prace mają szansę zacząć się tu jednak już w 2017 roku. W oparciu o projekt PKP planuje bowiem wówczas budowę nowego dworca.

Rozpoczęcie realizacji: 2017

Dworzec Roku 2020 – wybieramy najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Po pierwszym głosowaniu oraz przeprowadzonych audytach organizatorzy wybrali 10 finalistów, teraz głos mają użytkownicy.
Zaprojektuj nowy dworzec! Konkurs na projekt dworca Częstochowa Główna PKP we współpracy z lokalnym oddziałem SARP, Gminą Miasta Częstochowy i spółką PKS ogłaszają konkurs na projekt nowego dworca głównego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 5 sierpnia.
Dworzec Centrum w Sopocie Budynek odpowiada najnowszym trendom wznoszenia śródmiejskich dworców. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w Europie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnego programu zwrotnego Jessica – pisze Daniel Załuski.
AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka Łukasz Wojciechowski recenzuje książkę AR/PS Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Wydana nakładem Centrum Architektury publikacja przedstawia nie tylko historię Dworca Centralnego i innych dworców kolejowych, ale też problemy projektantów i użytkowników
PKP zmarnuje sześć miliardów złotych? Czy 29 miesięcy opóźnienia to w PKP norma? NIK straszy możliwością utraty unijnych funduszy przyznanych na inwestycje kolejowe. Zmienia się powoli wizerunek kolei, trwa modernizacja kolejnych dworców kolejowych, tymczasem spółka zarządzająca torami spółka PKP PLK notuje coraz większe straty, a na nowo wyremontowane dworce nie dojedziemy szybciej  
Remont dworca kolejowego w Radomiu zakończony. Miał trwać sześć miesięcy, dworzec oddano do użytku po dwóch latach Jak wygląda dworzec kolejowy w Radomiu po modernizacji? Czy warto było czekać tak długo?  Zobacz galerię zdjęć!