Architektura MuratorProjektyWielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze

Wielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze

Na terenie dawnej fabryki kosmetyków przy ul. Szwedzkiej w Warszawie powstanie kompleks handlowo-usługowo-mieszkalny. Za jego projekt odpowiadają pracownie Grupa 5 Architekci oraz SUD Architects.

Wielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze
Wielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze, projekt Grupa 5 Architekci, SUD Architects. Widok od strony skrzyżowania ul. Strzeleckiej i Szwedzkiej. W głębi i po prawej nowa zabudowa mieszkaniowa. Na pierwszym planie, przed główną fasadą, zadaszenia planowanej stacji II linii metra; il. dzięki uprzejmości pracowni

Właścicielem ponad czterohektarowej działki przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej jest dziś firma Okam Capital. Do lat 90. działała tu fabryka Polleny, ale pierwsze zabudowania powstały jeszcze pod koniec XIX wieku (przed II wojną światową na terenie zakładu wytwarzano m.in. popularny proszek do prania Radion i mydło Biały Jeleń).

Do 2018 roku Okam zamierza zrealizować pierwszy etap inwestycji obejmującej adaptację na lokale handlowo-usługowe historycznych obiektów w obrębie tzw. piazetty (głównego placu zaaranżowanego wokół dawnego komina fabrycznego) oraz budowę apartamentowców z 200 mieszkaniami (docelowo w kompleksie przewidziano 900 mieszkań). Nowe budynki mają mieć maksymalnie 7 kondygnacji i nawiązywać do poprzemysłowego krajobrazu dzielnicy. Ponieważ u zbiegu ulic Szwedzkiej i Strzeleckiej planowana jest jedna z kolejnych stacji II linii metra, inwestor chciałby połączyć ją podziemnym tunelem z obiektami na terenie zespołu. Kompleks ma pozostać otwarty, nieogrodzony, dostępny tylko dla pieszych (1500 miejsc dla samochodów przewidziano pod nową zabudową na poziomie -1 i -2).

Za projekt kompleksu odpowiada konsorcjum dwóch pracowni – SUD Architects, która zajmie się częścią komercyjną, oraz Grupa 5 Architekci – w zakresie części mieszkaniowej. Powierzchnia handlowo-usługowa wyniesie w sumie ponad 22 000 m2, a powierzchnia mieszkań ponad 42 000 m2. Cały teren inwestycji objęty jest ochroną konserwatorską.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI I ETAPU: 2018

Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Loft with Love – apartament w dawnym browarze od CMC architects Głównym założeniem architektów było zachowanie industrialnego charakteru wnętrza, a jednocześnie stworzenie komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Postawili na szczerość i proste, surowe materiały.
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Kolejne centrum kreatywności na warszawskiej Pradze: rozstrzygnięcie konkursu Władze m.st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na projekt wielofunkcyjnego obiektu dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców pod nazwą Centrum Kreatywności Nowa Praga. Zwyciężyła pracownia architektoniczna TREKTURA.
Ratuszowa 6 - centrum kulturalno-gastronomiczne Gastronomiczna mapa warszawskiej Pragi ma powiększyć się o nowy obiekt autorstwa Cudo Grupa Projektowa.
Otwarta Ząbkowska – pomysł na uspokojenie ruchu samochodowego i integrację mieszkańców Zamykanie ulic i ograniczanie ruchu samochodowego budzi w Polsce ogromne kontrowersje. Warszawscy społecznicy znaleźli patent na stopniowe przyzwyczajanie mieszkańców do przyszłych zmian.