Architektura MuratorProjektyWiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano

Wiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że włoski architekt Renzo Piano zaproponował zaprojektowanie nowej przeprawy w miejscu tej, która zawaliła się w połowie sierpnia. Dziś publikujemy jej pierwsze wizualizacje.

Wiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano
Nowy wiadukt Morandi, proj. Renzo Piano Building Workshop
Most PolceveraGenua, między dzielnicami Sampierdarena i Cornigliano
AutorzyRenzo Piano Building Workshop, architekt Renzo Piano
Zespół projektowyStefano Russo (kierownik projektu), architekci Alessandro Zanguio, Alessio Montanari
KonstrukcjaItalferr
Generalny wykonawcaPergenova (Salini-Impregilo - Fincantieri Infrastructure)
InwestorKomisarz ds. Odbudowy Genui
Projekt2018
Data realizacji (początek)2019
Zarządzanie projektami i budowąRina Consulting
Długość1100 metrów
Szerokość30 metrów

Renzo Piano zaproponował przekazanie projektu nowego wiaduktu w miejscu zawalonej konstrukcji, tłumacząc, że od dnia tragedii w swojej rodzinnej Genui nie może myśleć o niczym innym. W katastrofie, która wydarzyła się 14 sierpnia, zginęły w sumie 43 osoby. Czuję moralną odpowiedzialność za to, aby nowy obiekt miał cechy Genui, nasze cechy, w tym odrobinę naszej skromności. Nie mogę myśleć o niczym poza tym mostem – mówił Piano dziennikarzom po spotkaniu, na którym przedstawiono pomysł. 80-letni architekt, który zdobył sławę dzięki projektowi Centrum Pompidou w Paryżu w latach 70., dziś mieszka we Francji, ale swoją pracownię nadal ma w pobliżu Genui. Renzo Piano zaproponował przekazanie nowego projektu mostu jako prezentu dla miasta. Z radością przyjęliśmy tę propozycję – stwierdził gubernator Ligurii, Giovanni Toti.

Wybrano świetny zespół inżynierów i konstruktorów, którzy potrafią szybko i kompetentnie poradzić sobie z tą pracą. Będzie to most piękny, bardzo genueński. Prosty, ale niebanalny. Stalowy, bezpieczny i trwały – wyjaśnia dziś architekt, którego pracownia – Renzo Piano Building Workshop – przekazała nam właśnie pierwsze wizualizacje planowanej konstrukcji.

Rząd Włoch zobowiązał się odebrać koncesję spółce, która zarządzała wiaduktem, i szybko go odbudować. Zawalony konstrukcja, ukończona w 1967 roku, była niegdyś postrzegana jako awangardowe dzieło inżynieryjne i stała się symbolem połączenia dwóch stron miasta wijącego się wzdłuż wybrzeża.

Czytaj też: Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano |