Wiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy wiadukt Morandi, proj. Renzo Piano Building Workshop

Wiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano

2018-12-20 18:43

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że włoski architekt Renzo Piano zaproponował zaprojektowanie nowej przeprawy w miejscu tej, która zawaliła się w połowie sierpnia. Dziś publikujemy jej pierwsze wizualizacje.

Nazwa obiektuMost Polcevera
Adres obiektuGenua, między dzielnicami Sampierdarena i Cornigliano
AutorzyRenzo Piano Building Workshop, architekt Renzo Piano
Zespół projektowyStefano Russo (kierownik projektu), architekci Alessandro Zanguio, Alessio Montanari
KonstrukcjaItalferr
Generalny wykonawcaPergenova (Salini-Impregilo - Fincantieri Infrastructure)
InwestorKomisarz ds. Odbudowy Genui
Projekt2018
Data realizacji (początek)2019

Renzo Piano zaproponował przekazanie projektu nowego wiaduktu w miejscu zawalonej konstrukcji, tłumacząc, że od dnia tragedii w swojej rodzinnej Genui nie może myśleć o niczym innym. W katastrofie, która wydarzyła się 14 sierpnia, zginęły w sumie 43 osoby. Czuję moralną odpowiedzialność za to, aby nowy obiekt miał cechy Genui, nasze cechy, w tym odrobinę naszej skromności. Nie mogę myśleć o niczym poza tym mostem – mówił Piano dziennikarzom po spotkaniu, na którym przedstawiono pomysł. 80-letni architekt, który zdobył sławę dzięki projektowi Centrum Pompidou w Paryżu w latach 70., dziś mieszka we Francji, ale swoją pracownię nadal ma w pobliżu Genui. Renzo Piano zaproponował przekazanie nowego projektu mostu jako prezentu dla miasta. Z radością przyjęliśmy tę propozycję – stwierdził gubernator Ligurii, Giovanni Toti.

Wybrano świetny zespół inżynierów i konstruktorów, którzy potrafią szybko i kompetentnie poradzić sobie z tą pracą. Będzie to most piękny, bardzo genueński. Prosty, ale niebanalny. Stalowy, bezpieczny i trwały – wyjaśnia dziś architekt, którego pracownia – Renzo Piano Building Workshop – przekazała nam właśnie pierwsze wizualizacje planowanej konstrukcji. Rząd Włoch zobowiązał się odebrać koncesję spółce, która zarządzała wiaduktem, i szybko go odbudować. Zawalony konstrukcja, ukończona w 1967 roku, była niegdyś postrzegana jako awangardowe dzieło inżynieryjne i stała się symbolem połączenia dwóch stron miasta wijącego się wzdłuż wybrzeża.

Czytaj też: Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano |