Willa Y - nietypowy dom jednorodzinny od MVRDV

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja dzięki uprzejmości pracowni MVRDV

Willa Y - nietypowy dom jednorodzinny od MVRDV

2016-12-02 10:22

Znana z twórczego podejścia do architektonicznych typologii holenderska pracownia MVRDV, opracowała kolejny zaskakujący projekt - betonową willę w kształcie litery „Y” z okrągłymi oknami i basenem na szczycie.

Nazwa obiektu Dom Y
Adres obiektu Tainan, Taiwan
Autorzy MVRDV
Współpraca autorska KAI Architects Tainan, Taiwan
Zespół projektowy Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries, Wenchian Shi, Hui-Hsin Liao, Ángel Sánchez Navarro, Diana Bibisheva, Antonio Luca Coco, Costanza Cuccato and Jaime Domínguez Bálgom and Matteo Artico
Konstrukcja Envision Engineering Consultants, Taipei/Tainan, Taiwan
Inwestor Wonders Information Co. Ltd

Willa Y to dom jednorodzinny o powierzchni 330 m2 zlokalizowany w północno-wschodniej części miasta Tainan na Taiwanie. Projekt opracowała pracownia MVRDV we współpracy z lokalnym biurem KAI Architects Tainan. Na szczycie czteropiętrowego trzonu, pomiędzy rozpostartymi ramionami litery „Y” zaprojektowano prywatny basen. Poniżej znalazła się jadalnia umieszczona pomiędzy dwiema trybunami zapewniającymi dostęp do solarium, przebieralni oraz na dach. Na kolejnych poziomach zlokalizowano dwie sypialnie dla dzieci, sypialnię rodziców pokój gościnny i pokój herbaciany na parterze. Dzięki takiej dyspozycji przestrzeni zapewniono najlepsze widoki na okolicę z przestrzeni dziennych. Duże, okrągłe otwory okienne niwelują monolityczność bryły i hojnie doświetlają wnętrza. Otoczenie domu - sadzawkę poprzecinaną ścieżką z kamieni i niewielki ogród - zaprojektowano zgodnie z zasadami Feng Shui. Komunikacja odbywa się na dwa sposoby - klatką schodową lub windą.