Architektura MuratorProjektyWspółczesna kamienica w Łowiczu

Współczesna kamienica w Łowiczu

W zabytkowym centrum Łowicza powstanie budynek według projektu pracowni Marek+Sikora Architektura. Od pierwszej chwili wiedzieliśmy, że nie chcemy tworzyć architektury historyzującej – mówi główny projektant.

Współczesna kamienica w Łowiczu

Kamienica zastąpi zabudowę z lat powojennych, która nie wypełnia całego frontu działki. Na miejscu wyburzanego obiektu ma powstać budynek, który zajmie całą szerokość parceli, uzupełniając pierzeję ulicy. Zgodnie z wytycznymi konserwatora i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego projekt musi uszanować otoczenie zdominowane przez historyczną architekturę.

Dla naszej pracowni projektowanie to przede wszystkim praca z kontekstem - krajobrazowym, kulturowym, historycznym i społecznym. Dlatego projekt kamienicy w zabytkowym centrum Łowicza wydał nam się od pierwszej chwili niezwykle interesujący – mówi Marek Sikora. Bardzo długo przyglądaliśmy się najciekawszym według nas historycznym budynkom w centrum Łowicza. Szczególnie zaintrygowały nas ażurowe, metalowe balkony oraz zachowane w pewnej ilości oryginalne drewniane bramy i drzwi. Postanowiliśmy przełożyć te inspiracje na całkowicie współczesny język - stąd drewniana, ażurowa elewacja z otwieranymi okiennicami – dodaje.

Tagi:
Teren Budowy. Trzeci sezon warsztatów w Chełmnie i Łowiczu Teren Budowy, projekt realizowany przez Fundację Form i Kształtów, ma pomóc mieszkańcom małych miast w współtworzeniu i kształtowaniu przestrzeni publicznej