Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects

i

Autor: Archiwum Architektury System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects

Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects

2018-12-18 16:42

W połowie grudnia spółka PFR Nieruchomości ogłosiła wyniki konkursu na kompleksowy system prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Prezentujemy założenia wyróżnionej pracowni Urba Architects z Krakowa.

Celem konkursu zorganizowanego przez PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus było opracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty. Wyniki ogłoszono 14 grudnia. Jury pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka oceniało projekty przesłane przez cztery zespoły. Ostatecznie sędziowie zdecydowali o nieprzyznawaniu pierwszego miejsca. Drugą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymało warszawskie biuro BBGK Architekci, trzecią firma Unihouse z Bielska Podlaskiego, a wyróżnienie – Urba Architects z Krakowa. Prezentujemy założenia wyróżnionej koncepcji.

Cztery typologie zabudowy

Zadaniem uczestników było m.in. opracowanie projektu nowoczesnego, wielofunkcyjnego osiedla mieszkaniowo-usługowego, zaspokajającego podstawowe potrzeby różnych użytkowników, wraz z typologią budynków i mieszkań. Zespół Urba Architects zaproponował niewielkie kwartały, na które składają się budynki klatkowe i korytarzowe uzupełnione wolno stojącymi, cztero- i sześciokondygnacyjnymi willami oraz galeriowcami. Założono, że wszystkie budynki tworzą proste i powtarzalne bryły, „zakodowane” w kilku podstawowych typach kwartałów, a także proste i powtarzalne motywy architektoniczne. Narzucona technologią prefabrykacji estetyka decyduje o spójności formy, wydajności, logice i ergonomii proponowanych rozwiązań. (...) Podstawowym modułem konstrukcyjnym jest wymiar 6,4 m. Na jego podstawie, składamy budynek z modułowych mieszkań, których wielkość można dopasować do potrzeb – można je dowolnie łączyć i dzielić, połączyć dwa mieszkania M2 i stworzyć M4, podzielić M4 na dwa M2, trzy M2 podzielić na dwa M3. Dzięki temu na wczesnym etapie projektowania nie ma konieczności definiowania, gdzie mają być lokale dwu-, trzy- a gdzie czteropokojowe, co daje znacznie więcej możliwości wyboru. Na taką elastyczność pozwala uniwersalny projekt układu okien i szachtów, dzięki temu przy podziale i łączeniu instalacje i elewacje budynków nie wymagają przeróbek, tak samo z rozmieszczeniem balkonów i tarasów – czytamy w opisie pracy.

Duże mieszkania z dwiema i trzema sypialniami można byłoby podzielić na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej zawsze znajduje się niewielka toaleta, a w nocnej łazienka z wanną. Każde mieszkanie wyposażono w taras, balkon lub ogródek. Większość jest przewietrzana narożnikowo. Wszystkie lokale są prostokątne i funkcjonalne, bez trudnych kątów i niepotrzebnych metrów. W mieszkaniach nie ma konstrukcji nośnej, a wszystkie ścianki działowe są murowane, stąd istnieje możliwość dowolnej zmiany układów pomieszczeń. Ściany prefabrykowane mogą być tradycyjnie tynkowane, co daje możliwość dowolnego rozprowadzenia instalacji elektrycznych w grubości tynków. Płytki trakt powoduje prawidłowe doświetlenie pomieszczeń.

Typy mieszkań

M2 zaprojektowano na module 6,4 m w dwóch wariantach: z loggią lub z balkonem / ogródkiem. W każdym z typów znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym / kuchnią, oraz łazienki i sypialnie z miejscem na duże łóżko, a także garderobę lub dużą szafę.

M3 zaprojektowano na module 1,5 x 6,4 m, z balkonem lub ogródkiem, mieszkanie można podzielić na strefy, w dziennej zaprojektowano ustawny salon z aneksem i toaletę, w nocnej dwie sypialnie z dużą łazienka i garderobą.

Z połączenia dwóch mieszkań z loggią na V i VI piętrze powstanie dwupoziomowe mieszkanie M4 z pokojem dziennym i aneksem oraz garderobą, łazienką, sypialnią i loggią na dole oraz dwiema sypialniami, drugą łazienką, garderobą i balkonem na górze. Drugi wariant mieszkania M4 zaprojektowano na module 2 x 6,4 m, z balkonem lub ogródkiem, mieszkanie można podzielić na strefy, w dziennej zaprojektowano duży, ustawny salon z aneksem i toaletę, w nocnej trzy sypialnie z dużą łazienka i garderobą.

Rozwiązania techniczne

Projekt zakłada realizację budynków w technologii MABUDO Rapid System®, który stanowi kompletne, strukturalne rozwiązanie.  W skład systemu wchodzi MABUDO Robust®, czyli konstrukcyjne, warstwowe ściany strukturalne typu sandwich, złożone z trzech warstw funkcjonalnych, z których dwie zewnętrzne to wzmocniony żelbet, przedzielony warstwą izolacyjną. Budynki zaprojektowano w oparciu o podstawowy moduł ścian o wymiarach 6,4 m w dwóch wariantach: dla ścian z balkonami i loggiami. Ściany mają różną grubość, w zależności od wymaganej energooszczędności. Typowe wymiary to: 100-200 mm – warstwa wewnętrzna, 80-240 mm – izolacja, 60-80 mm – warstwa zewnętrzna. Ściany MABUDO Robust® mają wbudowane kanały strukturalne pod instalację elektryczną, gazową wodną i kanalizacyjną dostosowane do budowy powtarzalnych budynków wielokondygnacyjnych.

Pozostałe elementy MABUDO Rapid System® to żelbetowe stropy typu filigran bądź sprężone, żelbetowe płyty kanałowe HC i żelbetowe strukturalne ściany wewnętrzne stanowiące konstrukcje stężającą poprzecznie budynek, jeśli jest to wymagane, ponadto schody, szyby wind i mocowane na łącznikach termicznych balkony. Kondygnacja podziemna może być wykonana w technologii żelbetowej monolitycznej lub mieszanej z wykorzystaniem prefabrykowanych słupów, ścian wewnętrznych i ścian fundamentowych, wykonanych w formie zalewanych, żelbetowych szalunków traconych. Na dobór technologii będą miały wpływ warunki gruntowo-wodne danej lokalizacji. Ściany wewnętrzne oddzielające akustycznie mieszkania będą murowane, wykonane z zalewanych betonem pustaków akustycznych. Ściany działowe gipsowe. Balkony mocowane na łącznikach termicznych będą wykonane w spadku, umożliwiając odpływ wody na zewnątrz, warstwa wykończeniowa z antypoślizgowej żywicy epoksydowej.

Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects

i

Autor: Archiwum Architektury System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects; aksonometria
Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects

i

Autor: Archiwum Architektury System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects