Architektura MuratorProjektyWuhan Blue Sky Prototype

Wuhan Blue Sky Prototype

Nowe technologie ułatwiły w ostatnim czasie opracowanie szeregu projektów ekologicznych na całym świecie, w tym w Chinach. Nowoczesne oprogramowanie pozwala projektantom lepiej zrozumieć i uwzględnić ilość zasobów zużywanych przez budynek, zmniejszając ją poprzez stosowne projektowanie.

fotka z /zdjecia/Wuhan_Blue_Sky_Prototype.jpg

Technologia odgrywa znaczącą rolę przy tworzeniu „zrównoważonych” budynków, znacznie bardziej energooszczędnych, zużywających mniej wody z ujęć i zapewniających lepszą jakość powietrza.
Firma Anderson Anderson Architecture, mająca siedziby w San Francisco i Seattle, korzystała z najnowszych rozwiązań przy projektowaniu i wizualizacji projektu Wuhan Blue Sky Prototype – 12 piętrowego obiektu mieszkaniowo-użytkowego w Chinach.
Projekt dotarł do finału II Międzynarodowego Konkursu Ekologicznych Budynków Mieszkalnych organizacji Living Steel.
Wykonano go pod kątem minimalizacji powierzchni zabudowy, optymalizacji poboru energii i naturalnej wentylacji oraz zmniejszenia zużycia wody z zasobów naturalnych. Firma Anderson Anderson znana jest z projektów nowych „samowystarczalnych” zasobów mieszkaniowych na wiejskich terenach Chin, wzorowanych w prostej linii do projektu Wuhan Blue Sky Prototype.
Kształt budynku powstał w dużym stopniu pod wpływem wyników analiz nasłonecznienia, zacienienia i kierunków wiatru.
Budowlę zaprojektowano tak, aby latem zapewniała cień i wykorzystywała wiatr, a zimą przed nim chroniła i wykorzystywała energię słoneczną.
Nowoczesne oprogramowanie wykorzystano także do obliczenia i zoptymalizowania zdolności gromadzenia przez budynek wody deszczowej.
Może ona zostać poddana filtracji i być stosowana jako niezdatna do picia woda do celów gospodarczych, a także do nawadniania rozległych nasadzeń zieleni, co wiąże się istotnie z rozplanowaniem zacienienia. Parametryczność oprogramowania umożliwiła architektom zrównoważenie wymagań w tych płaszczyznach w czasie rzeczywistym, w drodze eksperymentowania z różnymi formami przestrzennymi budowli.

Co do centymetra Dla większości Chińczyków każdy metr kwadratowy mieszkania ma ogromną wartość. Zarówno pod względem ceny, jak i zagospodarowania przestrzeni. Architekci z pracowni B.L.U.E. wyszli naprzeciw ich potrzebom, projektując kilka typów kompaktowych wnętrz, w których poszczególne meble pełnią jednocześnie wiele funkcji. Efekty pracy projektantów poznały już miliony mieszkańców tego ogromnego kraju. Nowe aranżacje powstawały bowiem w ramach popularnego tam programu telewizyjnego.
Węzeł szczęścia – piesza kładka projektu holenderskiej pracowni NEXT architects Blisko 200-metrowy pieszy most połączył dwie części miasta Changsha w środkowych Chinach, rozdzielone rzeką i wielopasmową arterią. Projekt przeprawy wyłoniono w konkursie z 2013 roku.
Budownictwo energooszczędne w Chinach. Wielorodzinny budynek pasywny projektu Peter Ruge Architekten Pracownia architektoniczna Peter Ruge Architekten ustanowiła nowe standardy budownictwa pasywnego w południowych Chinach. Budynek, który oszczędza 95% energii, w stosunku do konwencjonalnego domu, jest pierwszym tego typu w subtropikalnym, azjatyckim klimacie
Expo 2015: pawilon wystawowy Chin projektu Studio Link-Arc Pawilon wystawowy Chin na Expo 2015 przenosi w teraźniejszość elementy tradycyjnej chińskiej architektury oraz odwołuje się do rolniczej przeszłości kraju. Falująca forma dachu oraz ledowa instalacja przywołująca pole pszenicy to najbardziej charakterystyczne elementy projektu  
Teatr Wielki w chińskim mieście Wuxi; współczesna interpretacja dachu pagody Teatr w chińskim mieście Wuxi powstał na sztucznym półwyspie zbudowanym na jeziorze Lihu. O wyrazie architektonicznym bryły decyduje skrzydlaste zadaszenie, nawiązujące do tradycyjnego dachu chińskiej pagody. Budynek mieści główną salę teatralną z widownią na około 1800 miejsc oraz mniejszą salę koncertową z widownią na około 700 miejsc
Muzeum dizajnu w Shenzen Muzeum dizajnu w Shenzhen to najnowsza realizacja młodego pekińskiego Studia Pei-Zhu. Ściany i dach budynku wykonano ze stalowych kasetonów łączonych mechanicznie i pokryto lśniącą powłoką z nierdzewnej stali