Architektura MuratorProjektyWXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej

WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej

Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu.

WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, proj. WXCA; il. Piotr Banak
Centrum kultury i edukacji w Incheon
AutorzyWXCA
Zespół projektowyMarta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Michał Sokołowski, Hanna Galas, Małgorzata Bonowicz, Piotr Hardt, Jakub Matela
Powierzchnia użytkowa28838.0 m²
Projekt (data)2023
Konsultacje branżoweBuro Happold
Partner lokalnyMAP Group

Na zorganizowany przez miasto Incheon międzynarodowy konkurs architektoniczny zgłosiło się 70 pracowni z 15 różnych państw świata. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie centrum kultury i edukacji z muzeum i biblioteką oraz zespołem przestrzeni publicznych. W ośmioosobowym jury zasiedli architekci Yong mi Kim z biura G.S Architects & Associates, Hee Chan Park ze Studia Heech, Dae Sung Woo z Woo Projects Architects, Sung Kwan Lee z Hanul Architects & Engineers, Min Jung Cho z Inha University, Lauraunt Pereira z Chae-Pereira Architects, John Hong z Seoul National University i Young Soo You z Incheon University. Jury wyróżniło propozycję architektów WXCA trzecią nagrodą, podkreślając jej wysoką jakość architektoniczną i artystyczną.

Praca nad projektem była okazją do eksplorowania zaskakujących dla nas wątków w kulturze i dziedzictwie Korei Południowej – mówią autorzy. W swojej koncepcji wykorzystali m.in. nawiązanie do sztuki suseok, czerpiącej inspirację z naturalnych formacji skalnych czy hanoków, czyli tradycyjnych domów mieszkalnych wznoszonych z drewna, ziemi i kamieni. Dążyliśmy do przekucia tych idei we współczesne, angażujące, wielowarstwowe doświadczenie – dodają.

WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, brama wejściowa do parku, proj. WXCA; il. WXCA

Autorzy zaprojektowali wielofunkcyjny kompleks kulturalno-edukacyjny w formie spiętrzonych platform. Wachlarzowa kompozycja okala promenadę, tworząc zielony, publiczny bulwar dopełniony ogólnodostępnymi przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi w parterze. Struktura ujawnia wyraźnie wyodrębnione, ortogonalne moduły przestrzenne. Poszczególne bryły, zachowując niezależność, tworzą integralną całość. Każdy moduł zamyka indywidualną jednostkę funkcjonalną z dedykowanym, zewnętrznym ogrodem, jednocześnie wchodząc w interakcję z pozostałymi. Układ brył kreśli zapraszającą oś komunikacyjną między jeziorem a miastem, z tętniącym życiem miejskim placem i przestrzeniami publicznymi sprzyjającymi aktywnościom sąsiedzkim. Odwiedzający mogą je swobodnie eksplorować podczas pieszych wędrówek, odpoczynku i rekreacji na wielu zielonych tarasach. Na poziomie wyniesionym ponad promenadę zaprojektowano pieszy pas zieleni przecinający kompleks, płynnie łączący dwa okalające budynek wzgórza – opowiadają projektanci.

W konkursie zwyciężyła lokalna pracownia UnSangDong Architects w konsorcjum z polską firmą inżynieryjną POSCO E&C.

WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, hole wejściowy biblioteki, proj. WXCA; il. WXCA
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, wnętrze biblioteki, WXCA; il. WXCA
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, sala z ekspozycją stałą, proj. WXCA; il. WXCA
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej
Zespół kulturalny w Incheon, przestrzeń wejściowa, proj. WXCA; il. WXCA
Tagi:
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.