Architektura MuratorProjektyLahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku

Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku

Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół o funkcji mieszkaniowo-biurowej otrzymał właśnie pozwolenie na budowę.

Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku
Zespół mieszkaniowo-biurowy w Gdańsku, proj. Lahdelma & Mahlamäki Architects. Róg ul. Jaracza i Robotniczej, widok w kierunku Europejskiego Centrum Solidarności
Zespół wielofunkcyjny X-Yard Gdańsk, kwartał ul. Nowomiejska, Popiełuszki i Jaracza
AutorzyLahdelma & Mahlamäki Architects, Latergrupa i GCK Architekci
InwestorYIT Polska
Powierzchnia użytkowa40500.0 m²
Powierzchnia całkowita58000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Wielofunkcyjny kompleks obejmujący biura, hotel, mieszkania i powierzchnie handlowo-usługowe zaplanowano na 1,5-hektarowej działce dawnych terenów Stoczni Gdańskiej, w obrębie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności. Za jego projekt architektoniczny odpowiada fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects (LMA), autorzy m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ale też Fińskiego Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen czy Fińskiego Centrum Natury Haltia w Espoo.

Czytaj też: Z wizytą w pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects |

Lahdelma & Mahlamäki w Gdańsku: Nowe Miasto po fińsku

W nawiązaniu do przemysłowej historii miejsca, architekci zaproponowali bryły o industrialnym charakterze, wykończone głównie klinkierową cegłą i elementami ze stali. Zachowali dawne osie widokowe i układ zabudowy. Kompleks będzie się składał z dwóch części, obie powstaną na nieregularnych rzutach, zbliżonych do zwróconych ku sobie liter C. W ten sposób pośrodku powstaną dwa niewielkie, ale publicznie dostępne dziedzińce. Całkowita powierzchnia zespołu wyniesie 58 000 m². Znajdą się w nim 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także 23 000 m² powierzchni biurowej na wynajem. Parter każdego zajmą lokale handlowo-usługowe. Polskimi partnerami biura Lahdelma & Mahlamäki Architects są Latergrupa i GCK Architekci. Inwestor, fińska spółka YIT, dysponuje już pozwoleniem na budowę. Realizacja ma się rozpocząć w pierwszym kwartale tego roku.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.

Autor: Piotr Prus
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte rozstrzygnięty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. Jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha za najlepszą uznało pracę biura NM architekci.
Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.