Młode Miasto w Gdańsku

Osiedle Żurawie w Gdańsku projektu Rainera Mahlamäkiego coraz bliżej realizacji

2023-07-31 14:48

Fiński architekt Rainer Mahlamäki, znany w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektował nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności.

Nazwa obiektu Zespół wielofunkcyjny Żurawie
Adres obiektu Gdańsk, kwartał ul. Nowomiejska, Popiełuszki i Jaracza
Autorzy Lahdelma & Mahlamäki Architects, Latergrupa i GCK Architekci
Inwestor YIT Polska
Generalny wykonawca Mota-Engil
Powierzchnia użytkowa 40 500 m²
Powierzchnia całkowita 58 000 m²
Data realizacji 2024

Wielofunkcyjny kompleks Żurawie obejmujący biura, hotel, mieszkania i powierzchnie handlowo-usługowe zaplanowano na 1,5-hektarowej działce dawnych terenów Stoczni Gdańskiej, w obrębie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności. Za jego projekt odpowiada fiński architekt Rainer Mahlamäki z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects (LMA), które na koncie ma m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ale też Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen czy Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo.

Mahlamäki w Gdańsku, czyli Nowe Miasto po fińsku

W nawiązaniu do przemysłowej historii miejsca, architekci zaproponowali bryły o industrialnym charakterze, wykończone głównie klinkierową cegłą i elementami ze stali. Zachowali dawne osie widokowe i układ zabudowy. Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia Rainer Mahlamäki.

Kompleks będzie się składał z dwóch części, obie powstaną na nieregularnych rzutach, zbliżonych do zwróconych ku sobie liter C. W ten sposób pośrodku powstaną dwa niewielkie, ale publicznie dostępne dziedzińce. Całkowita powierzchnia zespołu wyniesie 58 tys. m². W ramach pierwszego etapu do końca 2023 roku powstaną 243 mieszkania o metrażach od 29 do 92 m². W drugim, którego sprzedaż właśnie się rozpoczęła, zaplanowano 156 mikroapartamentów, a w kolejnych także 23 tys. m² powierzchni biurowej na wynajem. Parter każdego obiektu zajmą lokale handlowo-usługowe. Polskimi partnerami biura Lahdelma & Mahlamäki Architects są Latergrupa i GCK Architekci, a inwestorem fińska spółka YIT.

Gdańskie Żurawie z nagrodami w Londynie

Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników oraz lokalnej społeczności. Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały. Gdańsk wyróżnia bardzo bogata historia oraz piękna, zróżnicowana architektura, w której widoczne są wpływy zarówno rodzime, jak i europejskie – podkreśla Rainer Mahlamäki.

W tym roku inwestycja Żurawie zdobyła aż trzy statuetki w konkursie European Property Awards, którego gala finałowa odbyła się niedawno w Londynie. Projekt nagrodzono m.in. w kategorii Residential Property, która koncentruje się na jakości, architekturze, zrównoważonym rozwoju oraz komforcie życia użytkowników.