Architektura MuratorProjektyZagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu

Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu

Pracownia JSK Architekci wygrała konkurs na projekt Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. W skład zespołu wejdą stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy.

Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu
Widok z lotu ptaka. Wizualizacja: JSK Architekci

Sosnowiec, to miasto położone w województwie śląskim, utworzone w 1902 roku z połączenia szeregu osad górniczych. Jego najbardziej intensywny rozwój przypadł na lata powojenne. Po 1989 roku lokalny przemysł zaczął podupadać, zamknięto większość kopalni węgla. Dzisiaj górnictwo zastąpiły inne gałęzie gospodarki, a miasto coraz bardziej stawia na turystykę.

Zagłębiowski Park Sportowy ma być nowoczesnym zapleczem dla różnych aktywności. Na lokalizację zespołu obiektów wybrano tereny zadrzewione znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parku i terenów rekreacyjnych ze stokiem narciarskim. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym zorganizowanym na zlecenie miasta przez katowicki oddział SARP otrzymała pracownia JSK Architekci - ta sama, która odpowiada za projekt Stadionu Narodowego w Warszawie.

Przy rozmieszczeniu obiektów szczególnie istotne dla nas było wytworzenie przestrzeni publicznej, która łączy obiekty sportowe, zapewnia komfortową komunikację pieszą dla kibiców i która będzie miała charakter parkowy pozostając odizolowana od strefy parkingów i ruchu kołowego – piszą autorzy zwycięskiej koncepcji.

Na terenie parku powstaną trzy obiekty: stadion piłkarski z 12 tysięcy zadaszonych miejsc siedzących (z możliwością rozbudowy do 15 tysięcy), hala sportowa zaprojektowana jako dwukondygnacyjny budynek na planie owalnym, z wielofunkcyjnym boiskiem do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i trybuną dla 3000 osób oraz stadion zimowy będący lustrzanym odbiciem hali.

Wszystkim obiektom nadano spójny wyraz architektoniczny poprzez zastosowanie wertykalnych drewnianych elementów na elewacjach – desek z modrzewia syberyjskiego, rozmieszczonych w zróżnicowanym rytmie. Użycie elementów drewnianych na elewacji ma również wymiar symboliczny. Nazwa miasta Sosnowiec a wcześniej wsi Sosnowice pochodzi bowiem od borów sosnowych porastających te tereny przed rokiem 1830. Pionowe drewniane elementy są więc w pewnym sensie reminiscencją smukłych "łodyg" boru sosnowego. Pionowe paski są również elementem tworzącym historyczny trójkątny herb klubu Zagłębie Sosnowiec. Motyw taki wkomponowano w zewnętrzne fasady – wyjaśniają architekci.

W konkursie przyznano cztery kolejne nagrody równorzędne. Otrzymali je:

- Eovastudio S.L.P (Hiszpania), Bakpak Architects S.C. (Hiszpania), Idom Ingenieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o.
- Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj
- JRK72 Architekt Jacek Krych, Jojko + Nawrocki Architekci S.C. Marcin Jojko Bartłomiej Nawrocki
- PIG Architekci Sp. z o.o.

Zagłębiowski Park Sportowy Motywem przewodnim obiektów wchodzących w skład parku są wertykalne elementy elewacyjne z drewnianym detalem, które chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadają im kubaturową formę stadionu. O wyzwaniach związanych z realizacją Zagłębiowskiego Parku Sportowego pisze Piotr Bury z JSK Architekci.
Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na projekt rozbudowy stadionu Polonii. Kompleks przy Konwiktorskiej zostanie zmodernizowany według konkursowej koncepcji biura JSK Architekci z 2019 roku.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.
Hala targowa w Toruniu Konkurs studialny na koncepcję nowej hali w Toruniu wygrała pracownia JSK Architekci, prowadzona przez pochodzących z tego miasta Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.