Architektura MuratorProjekty Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi

Prace obejmują teren dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego. Kompleks Księżego Młyna stanowi jeden z najciekawszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce

Księzy Młyn - nowa sieć ścieżek rowerowych i ciągów pieszych

Pierwsze wizualizacje zaprezentowane zostały 12 grudnia w siedzibie łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Projekt przygotowuje łódzka pracownia Arta sp. z o.o, w której powstała również koncepcja rewitalizacji Miasta Tkaczy w Zgierzu. Modernizacji poddany zostanie obszar o powierzchni siedmiu hektarów, na którym zlokalizowanych jest 25 domów familijnych, tzw. famuł,  wybudowanych przez Karola Scheiblera, jednego z twórców przemysłowej Łodzi. Ceglane budynki   zachowały pierwotny wygląd elewacji, nie został też zakłócony ich układ. Modernizacja obejmie między innymi wymianę systemu oświetlenia, z wprowadzeniem latarni elektrycznych stylizowanych na gazowe; wyznaczenia ciągów pieszych i rowerowych, utworzenie terenów rekreacyjnych i parkingu, dostosowanych do zabytkowego otoczenia. Po montażu sieci ciepłowniczej zachowany zostanie stary bruk.   
Wykonanie projektów odbywa się w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Księżego Młyna.

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.