Architektura MuratorProjekty Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi

Prace obejmują teren dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego. Kompleks Księżego Młyna stanowi jeden z najciekawszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce

Księzy Młyn - nowa sieć ścieżek rowerowych i ciągów pieszych

Pierwsze wizualizacje zaprezentowane zostały 12 grudnia w siedzibie łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Projekt przygotowuje łódzka pracownia Arta sp. z o.o, w której powstała również koncepcja rewitalizacji Miasta Tkaczy w Zgierzu. Modernizacji poddany zostanie obszar o powierzchni siedmiu hektarów, na którym zlokalizowanych jest 25 domów familijnych, tzw. famuł,  wybudowanych przez Karola Scheiblera, jednego z twórców przemysłowej Łodzi. Ceglane budynki   zachowały pierwotny wygląd elewacji, nie został też zakłócony ich układ. Modernizacja obejmie między innymi wymianę systemu oświetlenia, z wprowadzeniem latarni elektrycznych stylizowanych na gazowe; wyznaczenia ciągów pieszych i rowerowych, utworzenie terenów rekreacyjnych i parkingu, dostosowanych do zabytkowego otoczenia. Po montażu sieci ciepłowniczej zachowany zostanie stary bruk.   
Wykonanie projektów odbywa się w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Księżego Młyna.

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.