Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi
Prace obejmują teren dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego. Kompleks Księżego Młyna stanowi jeden z najciekawszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce
Pierwsze wizualizacje zaprezentowane zostały 12 grudnia w siedzibie łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Projekt przygotowuje łódzka pracownia Arta sp. z o.o, w której powstała również koncepcja rewitalizacji Miasta Tkaczy w Zgierzu. Modernizacji poddany zostanie obszar o powierzchni siedmiu hektarów, na którym zlokalizowanych jest 25 domów familijnych, tzw. famuł, wybudowanych przez Karola Scheiblera, jednego z twórców przemysłowej Łodzi. Ceglane budynki zachowały pierwotny wygląd elewacji, nie został też zakłócony ich układ. Modernizacja obejmie między innymi wymianę systemu oświetlenia, z wprowadzeniem latarni elektrycznych stylizowanych na gazowe; wyznaczenia ciągów pieszych i rowerowych, utworzenie terenów rekreacyjnych i parkingu, dostosowanych do zabytkowego otoczenia. Po montażu sieci ciepłowniczej zachowany zostanie stary bruk. Wykonanie projektów odbywa się w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Księżego Młyna.
Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.