Architektura MuratorProjektyZespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?

Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?

Przy stadionie miejskim w Rzeszowie pracownia MWM Architekci zaprojektowała zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Resovia Residence z dominantą o wysokości 100 metrów. Realizacja inwestycji wymaga jednak zmiany planu miejscowego.

Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?
Zespół Resovia Residence w Rzeszowie, proj. MWM Architekci; il. Vivid-Vision
Zespół Resovia ResidenceRzeszów, ul. Wyspiańskiego
AutorzyMWM Architekci, Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Maciej Łobos, Jakub Lazarowicz, Paweł Dobrzański, Mateusz Szydło, Łukasz Fedczyszyn, Łukasz Dykiel, Katarzyna Grabiec
KonstrukcjaGSBK
Generalny wykonawcaGrimbud
InwestorResovia Residence Development
Powierzchnia użytkowa55000.0 m²
Projekt2018-2021
Data realizacji (koniec)2024

W rejonie ulic ul. Wyspiańskiego i Batalionów Chłopskich w Rzeszowie, tuż obok stadionu miejskiego, spółka Resovia Residence Development planuje realizację dużego zespołu mieszkaniowo-usługowego. W trzech budynkach o rozrzeźbionych bryłach i zróżnicowanej wysokości mogłoby się znaleźć ok. 600 mieszkań. Mogłoby, jeśli władze miasta zmienią obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczył Maciej Łobos z biura MWM Architekci podczas publicznej prezentacji projektu, chodzi o niewielkie modyfikacje, które w ten rejon Rzeszowa wprowadzą śródmiejski charakter.

Czytaj też: Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” |

Wraz z inwestorem postulują przede wszystkim zmianę dopuszczalnej wysokości dominanty architektonicznej z obecnych 90 do 100 metrów oraz wskaźnika intensywności zabudowy z 3-6 do 7,6, co, jak wyjaśniał projektant, podyktowane jest nowymi przepisami, które wymagają uwzględnienia w wyliczeniach nie tylko liczby wszystkich kondygnacji naziemnych, ale też podziemnych. Architektom zależy ponadto na likwidacji zapisu wymagającego, aby powierzchnia przeszkleń na elewacjach wynosiła 60%. Proponują rozczłonkowanie brył, nawiązujące do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której obiekty pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość.

Czytaj też: Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny |

Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne. Świadome zastosowanie detalu i drobno wymiarowych elementów pozwala zmniejszyć poczucie skali i nadaje zabudowie przyjazny dla człowieka charakter – piszą w założeniach. W parterach architekci przewidzieli ogólnodostępne lokale usługowe, a między budynkami liczne skwery i place.

Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.
Z wizją w przyszłość: Bulwary Park w Rzeszowie [FILM] Ukończone niedawno dwa 18-kondygnacyjne wieżowce zespołu Bulwary Park należą do najwyższych obiektów mieszkalnych na Podkarpaciu. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Zespół Bulwary Park w Rzeszowie – najwyższa mieszkaniówka na Podkarpaciu Na zlecenie firmy APK Developer biuro Blok Architekci opracowało projekt zespołu mieszkaniowego przy rzeszowskich bulwarach. Ukończone właśnie 18-kondygnacyjne wieżowce należą do najwyższych obiektów mieszkalnych na Podkarpaciu.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów W ramach jubileuszu 25-lecia zaplanowaliśmy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza: przełomowe obiekty użyteczności publicznej, przyjazne wszystkim użytkownikom miejskie place, bulwary, parki i skwery. Wybitne realizacje, które w znaczący sposób wpływają na życie lokalnych społeczności.
Rzeszów – miasto przyszłości Rzeszów znalazł się w czołówce rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/2020” opublikowanego ostatnio przez opiniotwórczy fDi Magazine. Autorzy brali pod uwagę różne czynniki, w tym główne inicjatywy podejmowane w celu przyciągnięcia inwestorów oraz realizowane projekty miejskie.
Osiedle Loft Rzeszów na dawnym terenie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego Na dawnym terenie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w gminie Krasne powstanie nowa podmiej-ska dzielnica. Za projekt założenia odpowiadają MWM Architekci.