Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?

i

Autor: Archiwum Architektury Zespół Resovia Residence w Rzeszowie, proj. MWM Architekci; il. Vivid-Vision

Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?

2021-06-18 20:22

Przy stadionie miejskim w Rzeszowie pracownia MWM Architekci zaprojektowała zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Resovia Residence z dominantą o wysokości 100 metrów. Realizacja inwestycji wymaga jednak zmiany planu miejscowego.

Nazwa obiektuZespół Resovia Residence
Adres obiektuRzeszów, ul. Wyspiańskiego
AutorzyMWM Architekci, Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Maciej Łobos, Jakub Lazarowicz, Paweł Dobrzański, Mateusz Szydło, Łukasz Fedczyszyn, Łukasz Dykiel, Katarzyna Grabiec
KonstrukcjaGSBK
Generalny wykonawcaGrimbud
InwestorResovia Residence Development
Powierzchnia użytkowa55000.0 m²
Projekt2018-2021
Data realizacji (koniec)2024

W rejonie ulic ul. Wyspiańskiego i Batalionów Chłopskich w Rzeszowie, tuż obok stadionu miejskiego, spółka Resovia Residence Development planuje realizację dużego zespołu mieszkaniowo-usługowego. W trzech budynkach o rozrzeźbionych bryłach i zróżnicowanej wysokości mogłoby się znaleźć ok. 600 mieszkań. Mogłoby, jeśli władze miasta zmienią obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczył Maciej Łobos z biura MWM Architekci podczas publicznej prezentacji projektu, chodzi o niewielkie modyfikacje, które w ten rejon Rzeszowa wprowadzą śródmiejski charakter.

Czytaj też: Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” |

Wraz z inwestorem postulują przede wszystkim zmianę dopuszczalnej wysokości dominanty architektonicznej z obecnych 90 do 100 metrów oraz wskaźnika intensywności zabudowy z 3-6 do 7,6, co, jak wyjaśniał projektant, podyktowane jest nowymi przepisami, które wymagają uwzględnienia w wyliczeniach nie tylko liczby wszystkich kondygnacji naziemnych, ale też podziemnych. Architektom zależy ponadto na likwidacji zapisu wymagającego, aby powierzchnia przeszkleń na elewacjach wynosiła 60%. Proponują rozczłonkowanie brył, nawiązujące do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której obiekty pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość.

Czytaj też: Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny |

Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne. Świadome zastosowanie detalu i drobno wymiarowych elementów pozwala zmniejszyć poczucie skali i nadaje zabudowie przyjazny dla człowieka charakter – piszą w założeniach. W parterach architekci przewidzieli ogólnodostępne lokale usługowe, a między budynkami liczne skwery i place.

ZAPISZ SIĘ