Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji

i

Autor: Archiwum Architektury Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok od strony placu wejściowego

Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie”

2021-06-09 18:11

Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.

Projekt nowej podstawówki przy ul. Konstruktorskiej opracowało biuro WWAA. Jak zapowiadała w wywiadzie dla „A-m” jej współautorka, Natalia Paszkowska, budynek w założeniu miał być obiektem modelowym, realizowanym w oparciu o nowo uchwalone standardy architektoniczne dla szkół. Mimo że działka, którą dysponujemy jest niewielka, od razu postawiliśmy sobie za punkt honoru, żeby wygenerować rozległy plac wejściowy. Oczywiście chcieliśmy też udowodnić, że wszystkie kluczowe aspekty zapisane w standardach są możliwe do zrealizowania, żeby była to szkoła możliwie wzorcowa. Plac pojawił się w narożniku ulic. Jego dwie pierzeje z jednej strony tworzyć będzie blok sportowy, z drugiej biblioteka, czyli te dwie funkcje, które mogą być udostępniane także po godzinach pracy placówki – tłumaczyła architektka.

Czytaj też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską |Całą strukturę szkoły projektanci oparli na sekwencji patiów: zewnętrznych, jak plac wejściowy, i wewnętrznych. Patio między blokiem biblioteki a klastrem lekcyjnym zostało pomyślane jako przedłużenie holu, aby dzieci mogły tam biegać w trakcie przerwy. Kolejne, które jest pomiędzy dwoma klastrami lekcyjnymi, będzie zielonym ogródkiem, a na tyłach budynku przewidziano jeszcze teren rekreacyjno-sportowy z boiskiem i placem zabaw.  Szkoła na Konstruktorskiej powstać miała w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej jako inwestycja towarzysząca budowie nowego osiedla, które planowano na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu według projektu BBGK Architekci. Choć dokumenty planistyczne przewidują w tym miejscu zabudowę usługową, firma Echo Investment chciała skorzystać z możliwości, jakie daje Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Według wstępnej koncepcji projektowany zespół składać się miał z ośmiu obiektów: w jednym znalazłyby się lokale na wynajem, w siedmiu na sprzedaż. Przewidziano też sklepy, punkty usługowe oraz duży teren ogólnodostępnej zieleni.

Czytaj też: Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze |Inwestor był gotowy przystąpić do prac budowlanych już w tym roku, dzięki czemu podstawówka mogłaby być gotowa na rok szkolny 2023/2024. Choć Miejska Komisja Ładu Przestrzennego pozytywnie zaopiniowała projekt szkoły, Rada Warszawy na ostatniej sesji odrzuciła wniosek. Dlaczego tak się stało? Pierwotny projekt zakładał budowę szkoły dla 270 uczniów, co pozwoliłoby na obsługę klas I-III. Władze Mokotowa chciały jednak większego obiektu, który mógłby pomieścić 450 uczniów z klas I-VIII. W wyniku rozmów, jakie ratusz przeprowadził następnie z inwestorem ustalono, że firma Echo Investment sfinansuje budowę szkoły z 12 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i stołówką, a samorząd z własnych środków dobuduje kolejne cztery sale, tak aby szkoła mogła obsługiwać pełne osiem klas. W tej sprawie obie strony podpisały umowę notarialną, bo złożenie nowego wniosku w znaczący sposób odsunęłoby całą inwestycję w czasie. Część radnych uznała jednak, że interes miasta nie jest w należycie zabezpieczony i projekt odrzuciła. Tym samym realizacja tak potrzebnej nowej szkoły oddala się w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Oprócz całkowitej zmiany funkcjonowania Służewca, zaoferowaliśmy miastu budowę szkoły i innych inwestycji poprawiających jakość tej części Warszawy, w tym zagospodarowanie prawie trzech hektarów zielonych skwerów i usunięcie napowietrznej linii wysokiego napięcia. Decyzja radnych o odrzuceniu naszego wniosku i szerokiej oferty inwestycji w miejską infrastrukturę, przekreśla realną szansę na wybudowanie tam budynku szkoły w dwa lata, stworzenie dodatkowych terenów zielonych i na ogólną poprawę funkcjonowania tej części Mokotowa – mówi „A-m” Weronika Ukleja, rzecznik prasowa Echo Investment.

Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji

i

Autor: Archiwum Architektury Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok od strony boiska
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji

i

Autor: Archiwum Architektury Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok na patio

ZAPISZ SIĘ