Architektura MuratorProjektySzkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie”

Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie”

Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.

Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok od strony placu wejściowego

Projekt nowej podstawówki przy ul. Konstruktorskiej opracowało biuro WWAA. Jak zapowiadała w wywiadzie dla „A-m” jej współautorka, Natalia Paszkowska, budynek w założeniu miał być obiektem modelowym, realizowanym w oparciu o nowo uchwalone standardy architektoniczne dla szkół. Mimo że działka, którą dysponujemy jest niewielka, od razu postawiliśmy sobie za punkt honoru, żeby wygenerować rozległy plac wejściowy. Oczywiście chcieliśmy też udowodnić, że wszystkie kluczowe aspekty zapisane w standardach są możliwe do zrealizowania, żeby była to szkoła możliwie wzorcowa. Plac pojawił się w narożniku ulic. Jego dwie pierzeje z jednej strony tworzyć będzie blok sportowy, z drugiej biblioteka, czyli te dwie funkcje, które mogą być udostępniane także po godzinach pracy placówki – tłumaczyła architektka.

Czytaj też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską |

Całą strukturę szkoły projektanci oparli na sekwencji patiów: zewnętrznych, jak plac wejściowy, i wewnętrznych. Patio między blokiem biblioteki a klastrem lekcyjnym zostało pomyślane jako przedłużenie holu, aby dzieci mogły tam biegać w trakcie przerwy. Kolejne, które jest pomiędzy dwoma klastrami lekcyjnymi, będzie zielonym ogródkiem, a na tyłach budynku przewidziano jeszcze teren rekreacyjno-sportowy z boiskiem i placem zabaw. 

Szkoła na Konstruktorskiej powstać miała w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej jako inwestycja towarzysząca budowie nowego osiedla, które planowano na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu według projektu BBGK Architekci. Choć dokumenty planistyczne przewidują w tym miejscu zabudowę usługową, firma Echo Investment chciała skorzystać z możliwości, jakie daje Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Według wstępnej koncepcji projektowany zespół składać się miał z ośmiu obiektów: w jednym znalazłyby się lokale na wynajem, w siedmiu na sprzedaż. Przewidziano też sklepy, punkty usługowe oraz duży teren ogólnodostępnej zieleni.

Czytaj też: Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze |

Inwestor był gotowy przystąpić do prac budowlanych już w tym roku, dzięki czemu podstawówka mogłaby być gotowa na rok szkolny 2023/2024. Choć Miejska Komisja Ładu Przestrzennego pozytywnie zaopiniowała projekt szkoły, Rada Warszawy na ostatniej sesji odrzuciła wniosek. Dlaczego tak się stało? Pierwotny projekt zakładał budowę szkoły dla 270 uczniów, co pozwoliłoby na obsługę klas I-III. Władze Mokotowa chciały jednak większego obiektu, który mógłby pomieścić 450 uczniów z klas I-VIII. W wyniku rozmów, jakie ratusz przeprowadził następnie z inwestorem ustalono, że firma Echo Investment sfinansuje budowę szkoły z 12 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i stołówką, a samorząd z własnych środków dobuduje kolejne cztery sale, tak aby szkoła mogła obsługiwać pełne osiem klas. W tej sprawie obie strony podpisały umowę notarialną, bo złożenie nowego wniosku w znaczący sposób odsunęłoby całą inwestycję w czasie. Część radnych uznała jednak, że interes miasta nie jest w należycie zabezpieczony i projekt odrzuciła. Tym samym realizacja tak potrzebnej nowej szkoły oddala się w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Oprócz całkowitej zmiany funkcjonowania Służewca, zaoferowaliśmy miastu budowę szkoły i innych inwestycji poprawiających jakość tej części Warszawy, w tym zagospodarowanie prawie trzech hektarów zielonych skwerów i usunięcie napowietrznej linii wysokiego napięcia. Decyzja radnych o odrzuceniu naszego wniosku i szerokiej oferty inwestycji w miejską infrastrukturę, przekreśla realną szansę na wybudowanie tam budynku szkoły w dwa lata, stworzenie dodatkowych terenów zielonych i na ogólną poprawę funkcjonowania tej części Mokotowa – mówi „A-m” Weronika Ukleja, rzecznik prasowa Echo Investment.

Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok od strony boiska
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA coraz bliżej realizacji
Szkoła przy ul. Konstruktorskiej w Warszawie, proj. WWAA dla ECHO Investment; widok na patio

Z archiwum „Architektury”: system szkół dla Ursynowa Północnego Przypominamy publikację z numeru 1/1980 poświęconą dziś nieco zapomnianym, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjnym, jak na polskie warunki, projektom szkół autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. O komentarz poprosiliśmy architekta i urbanistę Jerzego Grochulskiego.
Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie Zaproponowana przez architektów z xystudio forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności – pisze Magdalena Pios.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.
Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA Nie dla 270, ale dla 450 uczniów.  Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA  mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!