Wieżowiec Złota 44

i

Autor: Archiwum Architektury Na dole apartamentowca Złota 44 powstaną sklepy i punkty usługowe

Złota 44

2008-05-14 2:00

Luksusowy apartamentowiec stanie w miejscu dawnego, warszawskiego domu handlowego - City Centre. Spełniać będzie wymogi ekologiczne w zakresie wykończenia i technologii konstrukcji. (Autor: Daniel Libeskind)

Projekt Libeskinda opiera się na wyobrażeniu orła wzbijającego się do lotu. Architektowi udało się oddać emocje w swoim projekcie jednocześnie zachowując i łącząc polską tradycję z najlepszymi standardami światowej architektury.

Znam to miejsce od dzieciństwa. To samo serce Warszawy, miasta o ogromnym potencjale. Złota 44 ma je rozsławić, podkreślić jego wartość. Oto budynek, który odzwierciedla aspiracje Warszawy. Budynek wyjątkowy, który stworzyła historia Warszawy i jej perspektywy. Budynek, dzięki któremu nastąpi przełom: w najważniejszych miastach świata zaczną powstawać apartamentowce o fascynującym wzornictwie - powiedział Daniel Libeskind.

Luksusowy wieżowiec Złota 44 będzie spełniać wymogi ekologiczne w zakresie wykończenia jak i technologii konstrukcji. Orco Property Group zleciło studiu Daniela Libeskinda zaprojektowanie inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa w najszerszym możliwym zakresie. Innowacyjne rozwiązania oszczędzające energię zastosowane w tej luksusowej wieży przełożą się na mniejsze zużycie energii o 10-20%. Ponadto ten zaawansowany technologicznie budynek będzie kontrolowany przez inteligentny system zarządzania z automatycznym systemem sterowania w każdym apartamencie.

Strzelisty budynek oferować będzie swoim lokatorom warunki i usługi na najwyższym poziomie. 54-piętrowa budowla pomieści 251 w pełni wykończonych i wyposażonych mieszkań z udogodnieniami takimi jak między innymi obsługa concierge, taras, 25-metrowy basen oraz sauna. Na parterze nowego budynku zarezerwowano już powierzchnie handlowe dla pierwszych w tej części Europy sklepów Chanel i Louis Vuitton. Mieszkańców Warszawy ucieszy fakt, że gruntownie zostanie odnowione otoczenie wieży – miejska strefa zielona,która podniesie jakość przestrzeni publicznej w stolicy.

Dom Towarowy autorstwa zmarłego niedawno Tadeusza Spychały był dla Warszawy wczesnych lat dziewięćdziesiątych spełnieniem marzeń o luksusie. Nazywał się wtedy Bogusz Center. W jego skład wchodził duży sklep Peweksu, a powierzchnie biurowe wynajęły zagraniczne firmy. Atrakcją wnętrza była “pionowa fontanna” poprowadzona przez całą wysokość budynku w pustce między schodami ruchomymi - po przezroczystych żyłkach spływała woda.

Generalny wykonawca – Besix – kończy obecnie prace przygotowawcze na terenie niedawno wyburzonego centrum handlowego City Centre, na miejscu którego powstanie Złota 44. Ze względu na sąsiedztwo, nie mógł być wysadzony w powietrze, lecz rozebrany kawałek po kawałku. Dwa podziemne piętra i fundamenty po wzmocnieniu zostaną wykorzystane jako część konstrukcji wieżowca Libeskinda. Inwestor zamierza wzmocnić je oraz wbić w grunt pod nimi dodatkowe pale stabilizujące przyszły wieżowiec.

Za dwa miesiące apartamentowiec wyłoni się z ziemi a już za rok budynek osiągnie wysokość ponad 10 pięter. W tym czasie będą też instalowane fasady oraz rozpoczną się prace wykończeniowe. Deweloper planuje ukończenie prac budowlanych z końcem lata 2010 roku. Średnia cena metra kwadratowego wyniesie 7 000 euro (około 28 000 zł).

ZŁOTA 44

Lokalizacja: Złota 44, WarszawaArchitekt: Daniel LibeskindInwestror: Orco Property GroupGeneralny wykonawca: BesixProjekt: III Q 2007Realizacja: 2010

www.zlota44tower.com