Architektura MuratorRealizacjePolak zaprojektował meble miejskie dla paryskiej La Défense

Polak zaprojektował meble miejskie dla paryskiej La Défense

W słynnej paryskiej dzielnicy biznesowej La Défense znajdują się meble miejskie zrealizowane według koncepcji Pawła Grobelnego. Polski projektant zaproponował drewniane platformy, które mogą być wykorzystywane jako miejsca pracy na świeżym powietrzu.

Meble miejskie w paryskiej La Défense
Meble miejskie w dzielnicy La Défense. Fot. materiały prasowe

La Défense to najważniejsza dzielnica biznesowa Paryża. To tutaj znajdują się siedziby międzynarodowych korporacji i największych francuskich firm. Dominująca w okolicy funkcja biurowa wpłynęła na charakter znajdujących się tu mebli miejskich. Wykonane ze stalowej konstrukcji i drewna platformy służą wypoczynkowi oraz umożliwiają pracę na świeżym powietrzu. Z jednej strony posiadają wygodne siedziska, z drugiej zostały zaopatrzone w blaty ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów. Meble powstały według nagrodzonej w międzynarodowym konkursie koncepcji polskiego projektanta Pawła Grobelnego.

- Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Défense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault – mówi Paweł Grobleny.

Realizacja projektu zajęła niecały rok. Produkcja odbyła się w Paryżu oraz w bretońskim Rennes. To nie pierwsza realizacja Pawła Grobelnego w przestrzeni miejskiej za granicą. W 2012 roku Grobelny zrealizował projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Zaprojektowane przez Pawła Grobelnego meble miejskie znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju.

Tagi:
Villa M w Paryżu Zastosowanie zielonej fasady ograniczyło zyski ciepła wewnątrz budynku, a także wpłynęło pozytywnie na komfort termiczny na zewnątrz, zapobiegając efektowi wyspy ciepła. O realizacji Triptyque Architecture pisze Wiktor Kowalski.
Modernizacja Bourse de Commerce według projektu Tadao Ando Wyzwaniem formalnym oraz technicznym było połączenie odtworzonej formy zabytkowego budynku z minimalistycznym betonowym cylindrem wypełniającym centralną część dziedzińca. O nowej realizacji Tadao Ando w Paryżu pisze Radosław Stach.
Cztery kolory - paryskie boisko do gry w koszykówkę Boisko Pigalle Duperré zaprojektowano jako wielkoformatową, geometryczną kompozycję w kilku intensywnych kolorach. Za realizację odpowiadają studio Ill i projektant mody Stéphane Ashpool.
Korespondencja z Paryża, część II: Forum des Halles i Place de la République W pierwszej części korespondencji z Paryża znalazła się relacja z wystawy Franka Gehry'ego w Centre Pompidou oraz jego najnowsza realizacja - siedziba Fondacion Louis Vuitton. W drugiej przedstawiamy dwie inwestycje publiczne: udaną przebudowę ruchliwego ronda na miejski plac oraz budowę Les Halles - pisze Barbara Gadomska.
Korespondencja z Paryża, część I: La Fondation Louis Vuitton i wystawa Franka Gehry'ego w Centre Pompidou Marzę, by dać Paryżowi wspaniały statek, symbolizujący głębokie oddanie Francji sprawom kultury – te słowa Franka Gehry’ego widnieją wypisane na ścianie holu w jego najnowszej realizacji - galerii sztuki Fondation Louis Vuitton. Otwarciu gmachu towarzyszy przeglądowa wystawa twórczości Franka Gehry’ego, czynna w Centre Pompidou do 26 stycznia 2015 roku - pisze Barbara Gadomska.
Prace polskich projektantów wyróżnione w międzynarodowym konkursie River Champagne Bar Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt baru z szampanem w centrum Paryża. Wśród wyróżnionych prac znalazły się projekty polskich projektantów.