Akademik BaseCamp we Wrocławiu

i

Autor: Archiwum Architektury Akademik BaseCamp we Wrocławiu, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Maciej Lulko

Akademik BaseCamp we Wrocławiu

2022-09-29 13:50

W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Firmę BaseCamp utworzono w 2015 roku, a już rok później w centrum Kopenhagi przy Sølvgade powstała pierwsza baza noclegowa. Jak zachwalają na swojej stronie jego założyciele, BaseCamp to coś więcej niż tylko zakwaterowanie, to przestrzeń do życia dla marzycieli, myślicieli i ludzi sukcesu. Prywatne akademiki połączone z funkcją hotelową prosperują już w Kopenhadze, Poczdamie, Lipsku, Dortmundzie, Getyndze, Katowicach i Łodzi, a do istniejącej sieci w 2023 roku dołączy także Mälmo oraz pięć innych miast, w tym aż trzy kolejne z Polski – Warszawa, Gdańsk i Sopot.

Wrocławski BaseCamp położony jest w Śródmieściu, po południowej stronie Ołbina graniczącego z placem Grunwaldzkim oraz pomiędzy dwoma ważnymi dla tych osiedli terenami zielonymi – parkiem Tołpy i ogrodem botanicznym. Na Ołbinie, poza kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, które w przeważającej części tworzą jego tkankę, mieści się Wydział Architektury, a plac Grunwaldzki jest największym ośrodkiem edukacyjnym Wrocławia z kampusami Uniwersytetów: Wrocławskiego, Medycznego, Przyrodniczego, a także Politechniki Wrocławskiej. Do słuszności wyboru lokalizacji nie trzeba nikogo przekonywać, ale też sama działka z istniejącą zabudową po byłej piekarni Mamut jest strzałem w dziesiątkę.

KUP DOSTĘP