Architektura MuratorRealizacjeArchitektura ceglana dziś. Projekty pracowni Map13 z Barcelony

Architektura ceglana dziś. Projekty pracowni Map13 z Barcelony

Barcelońska pracownia Map13 z łączy najnowsze narzędzia projektowe i tradycyjne techniki budowlane. Ich niewielkie konstrukcje badają możliwości jednego z najstarszych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych.

Małe konstrukcje z cegły. Projekty pracowni Map13 z Barcelony
Pawilon Brick-topia. Fot. Manuel de Lózar y Paula López Barba

Brick-topia to niewielki obiekt, który bada granice możliwości konstrukcyjnych cegły. Projekt wyłoniono w wyniku konkursu zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Architektury Eme3 w Barcelonie. Niewielki czas przeznaczony na realizację oraz ograniczony budżet wymagał od projektantów innowacyjnego podejścia.

Budowa obiektu w takim kształcie była możliwa dzięki połączeniu najnowszych badań z zakresu analizy konstrukcji i narzędzi komputacyjnych z tradycyjną i niedrogą techniką budowania. Ostateczny kształt pawilonu to wynik procesu optymalizacji konstrukcji w programie Rhino Vault. Grubość ścian waha się od 65 mm do 118 mm, a czas budowy wyniósł trzy tygodnie. Obiekt otrzymał nagrodę Światowego Festiwalu Architektury w kategorii małych obiektów tymczasowych. Znalazł się także w gronie 50 finalistów nagrody Wienerberger Brick Award 2016.

To nie jedyny eksperyment barcelońskiej pracowni Map13 z wykorzystaniem ceglanych sklepień. Podobny obiekt powstał w Valldaura w Barcelonie w ramach seminarium Instytutu Zaawansowanych Technologii w Katalonii (Institute of Advance Architecture, IAAC) prowadzonego wspólnie przez Map13 oraz Block Research Group z ETH w Zurychu.

Osiągnięcia z zakresu ceglanych konstrukcji zostały wykorzystane także w projekcie Hali Sportowej w Torre Baró w Barcelonie, który powstał na zlecenie miasta. Zadanie architektów polegało na sprawdzeniu możliwości budowy obiektu na trudnym terenie, w miejscu, gdzie znajduje się podziemny zbiornik wodny, którego nie można usunąć, ani naruszyć.

Nad istniejącym zbiornikiem rozpostarto nie stykające się z nim sklepienie, którego najwięgkszy łuk osiąga rozpiętość 60 metrów. Celem budowy obiektu jest rewitalizacja jednego z krańców szlaku "Camí de les Aigues" w górach otaczających Barcelonę, dlatego projektanci podjęli próbę odtworzenia naturalnego krajobrazu. Wnętrze hali mieści m.in. wypożyczalnię rowerów i bar.

Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.